avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Activitate adragan964

Activitate adragan964

Răspuns la discuția recuperare vechimea in munca
va multumesc foarte mult si sper sa-mi fie util sfatul DV
buna ziua,cum as putea sa-mi recuperez anii de vechime cu adeverinte de vechime sau ceva asemanator(cartea de munca mi-a pierdut-o ultimul patron iar firma nu mai exista din 1999, NU AM GASIT-O NICI LA ITM BUCURESTI).Daca pot obtine asemenea adeverinte de la ITM BUCURESTI-ITM PLOIESTI-ITM SUCEAVA vazand ca firmele unde am lucrat nu mai exista si mai rau cladirile acestora au fost demolate....deci nici urma de ele. Singurele care ar mai exista sunt MINISTERUL APARARI NATIONALE, CFR BUCURESTI.Doar ultimul angajator a fost un privat si este de acord sa-mi dea o adeverinta pt cei trei ani in care am lucrat la el dar nu mai are nici un document de unde sa ia date si nici stampile sau altceva...in ce baza ar putea sa-mi acorde aceasta adeverinta si cum ar arata ea?Pt acesti trei ani ITM BUCURESTI mi-a trimis o adresa inregistrata de unde rezulta ca am fost angajat la aceasta firma pt trei ani si specifica de cand pana cand.SPECIFIC CA AM O FOTOCOPIE A CARTII DE MUNCA NELEGALIZATA FARA ULTIMI TREI ANI DE MUNCA....m-ar putea ajuta?Ma scuz pt ca am fost prea lung dar am problema asta din 1999 si nu am reusit decat sa caut si sa fiu convins ca aceasta carte de munca nu mai este de gasit. Va multumesc anticipat
buna ziua,apartamentul meu este inchiriat iar familia mea (eu,sotia si baiatul )suntem in italia de 11 ani deci,nu stiu cine ar putea raspunde pt noi la completarea formularului....prin internet nu e posibil?
Buna seara,eu sunt acum in italia. Muncesc aici si nu am posibilitatea de a fi acasa in romania in perioada recensamantului.Aaici am completat saptamana trecuta formularul on line...nu inteleg de ce la noi nu este posibil ? trebuie sa vina un recenzor cu caietul si te scrie acolo...traim in 2011.Asa aveam posibilitatea de a completa acest formular care aici in italia are 20 de intrebari(familie,loc de munca si m2 ai casei unde locuiesti).AM VRE-O POSIBILITATE?VA MULTUMESC ANTICIPAT
Răspuns la discuția RECUPERARE CARTE DE MUNCA
multumesc
Răspuns la discuția RECUPERARE CARTE DE MUNCA
deci ca sa il pot actiona in instanta ce trebuie sa fac si cam cat costa totul?in cat timp s-ar rezolva?ce sanse am de a castiga?...daca as castiga cauza si el nu o mai are sau nu o mai gaseste ce as obtine sau la ce ar fi obligat el fata de mune??VA MULTUMESC
Răspuns la discuția RECUPERARE CARTE DE MUNCA
multumesc....sunteti f amabil
Răspuns la discuția RECUPERARE CARTE DE MUNCA
buna seara,am facut exact cum m-ati sfatuit si am primit raspunsul ieri de la ITM,in care mi se transmite ca din verificarile efectuate am fost angajat la SC CRENIC IMPORT-EXPORT in perioada 15.07.1995-01.06.1998.Carnetul meu de munca SERIA B.I.Nr.0300226 a fost ridicat de delegatul firmei in data de 24.09.1998.Nestiind cine a fost delegat si avand idee ca patronul societatii se afla undeva in Italia (,cu care am mai vorbit si m-a indrumat la ITM spunandu-mi ca sigur este la ei pt ca firma nu a ridicat-o.oricum rea vointa din partea lui si un refuz total de a ma ajuta ,el fiind primul responsabil pt toate aceste probleme) va rog din suflet sa-mi spuneti ce as putea sa fac in continuare pt a gasi aceasta carte de muncaVva multumesc
Răspuns la discuția RECUPERARE CARTE DE MUNCA
va multumesc
Răspuns la discuția RECUPERARE CARTE DE MUNCA
va multumes ff mult,stiu si numele complet al angajatorului,perioada,cuiul si numele inspectorului......