avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate K.Ela

Activitate K.Ela

Multumesc pentru ajutor!
Buna seara!
Va rog sa ma ajutati intr-o privinta: eu sunt casnica iar in cresterea si ingrijirea mea este un copil dintr-o relatie anterioara casatoriei actuale.
La serviciul sotului, angajatorul considera ca sotul meu nu are nicio relatie cu acest copil. In consecinta, angajatorul nu include si copilul in pachetul beneficii pentru familia sotului (gen abonament medical privat). Exista vreo lege care sa ne ajute in sensul includerii si copilului in pachetul de beneficii oferit de angajator? Multumesc de ajutor!
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o situatie de donatie drum servitute catre municipalitate/primarie. Proprietarul drumului e in varsta si nu poate umbla sa faca actele necesare acestei proceduri. Suntem in relatii bune si am interes sa ma implic in rezolvarea acestei situatii asa ca am stabilit sa facem o procura prin care sa ma imputerniceasca sa fac toate demersurile necesare. Va rog, daca se poate, sa-mi explicati cam care ar fi pasii necesari cedarii cu titlu gratuit a drumului de servitute (vreo 1200mp) catre municipalitate.

Va multumesc
Răspuns la discuția Actualizare Pensie Alimentara
@Stoica Ioana - Multumesc pentru raspuns, o mentiune as avea de facut: am aflat despre noile venituri dar nu am nimic scris ca sa probez acest lucru. Ar fi necesar un act de la institutia de specialitate din tara de origine a tatalui pe care ma gandeam ca l-ar putea solicita Instanta pentru ca eu nu am cum sa-l aduc. Deci, practic, sa-l aduca tatal ca si la prima fixare a pensiei alimentare. Este posibil asa ceva?

@avokitten - asta intentionez sa fac, dar vreau sa stiu cu ce sa plec la drum pentru ca n-as vrea sa mi se respinga pe motiv de lipsa de probe.
Am si eu o problema in legatura cu pensia alimentara minor. Exista deja o decizie definitiva si irevocabila care a stabilit pensia alimentara la cuantumul X pentru minor. In cadrul procesului respectiv, tatal a adus dovezi ca nu are venit (nu este roman asa ca a adus in instanta o hartie de la autoritatile din tara sa de origine in care se specifica ca nu are niciun loc de munca) si nici firma pe care o detine (in Romania) nu are venituri.

La intrebarile mele repetate despre cum se poate afla situatia reala a tatalui si daca el intr-adevar nu are venituri, Instanta nu a putut sa-mi raspunda, explicandu-mi ca nu e de datoria lor sa obtina dovezi in legatura cu activitatile financiare ale tatalui.

S-a scurs un an de la respectiva decizie, am motive intemeiate sa cred ca tatal are acum cel putin un loc de munca si deci are venituri. Cum pot redeschide proces pentru actualizarea pensiei alimentare? Instanta poate solicita direct tatalui dovezi in legatura cu veniturile acestuia?

Va multumesc mult de ajutor!