avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate corne_daria

Activitate corne_daria

Răspuns la discuția somaj
Am avut un loc de munca,dar de la locul de munca m-au dat in somaj in luna a 7a de sarcina si prin intermediul somajului am intrat in concediul de crestere a copilului. Doream sa stiu daca studiile ma impiedica sa beneficiez de somaj.va multumesc
Discuție somaj
buna ziuna.sunt o tanara mamica care in curand va termina indemnizatia de crestere a copilului,as dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatia de somaj,in cazul in care sunt in an2 la master?
Răspuns la discuția marire program vizita minor
m-am intrebat de sute de ori nu o singura data,da am o parte din vina si anume ca am acceptat prima bataie ca nu a fost palma,si ca am tolerat multe in speranta ca aceasta casnicie poate,poate v-a rezista.regret acum ca am asteptat pana in momentul in care a venit fetita,ca sa accept ca aceasta relatie nu are nici-o sansa,abia atunci am inteles ca nu o sa i se ofere:,linistea ,echilibrul,libertatea(trebuia sa ies cu fetita afara doar daca era el acasa si nu mai mult de 1-2),si alte lucruri pe care trebuie sa i le oferi unui copil ca sa creasca asa cum trebuie.stiu ca sunt judecata ca am asteptat mult prea mult ca sa iau masuri ,dar cu siguranta e mai bn acum decat mult prea tarziu
Răspuns la discuția marire program vizita minor
nu ma deranjat niciodata ca a adus fetita murdara ,sau a racit dupa ce a fost in vizita ,mi se poate intampla si mie,dar consider ca acest copil nu trebuie sa sufere ,ptr ca parinti lui nu pot comunica civilizat si ptr ca tatal ei nu tine cont de cum trebuie ,si cu ce trebuie hranita,sau ca e racita si trebuie protejata...am spus ca nu sunt impotriva ca fetita sa stea cu tatal,niciodata nu o sa-i interzic,stiu ca nu poate cum sa fie un tata-mama,atata timp cat nu poate sa fie un sot,si tata cu coloana vertebrala deoarece este dirijat de parinti lui,dar varsta prea mica a fetitei,ma face sa actionez asa.va multumesc,nu ma deranjaza aceste critici ptr ca nu sunt egoista daca as fi fost nu ar fi stat in preajma fetitei,decat in prezenta mea.,am preferat sa ma despart ,si sa-i ofer fetitei ceea ce langa el nu ar fi avut,si am preferat ca fetita sa nu fie langa el dar sa aiba legaturi cu el ,si sa-l iubeasca ,decat sa fie in preajma lui si sa ajunga sa-l urasca
Răspuns la discuția marire program vizita minor
va multumesc ptr sfaturi si critici,dar am motive intemeiate sa nu fiu de acord cu acest program,deoarece am parasit domiciliul sotului ptr ca era f violent,chiar am primit batai cu minora in brate,nu sunt egoista stiu ca fetita are nevoie atat de tata cat si de mama,chiar daca intre noi nu a mers niciodata nu o sa-mi opresc copilul sa-si vada tatal,dar consider ca este prea mica ptr un asa program,iar de fiecare data cand a fost racita si a mers in vizita la tatal ei o aducea fara caciulita in cap si mult prea dezbracata chiar daca ii era atrasa atentia asupra acestui lucru.de aproape 2 luni fetita mea este putin mai linistita cand vine de la acesta,cred ca modificarea acestui program iar o va face sa aiba de suferit.faptul ca era deranjat de plansetele fetitei atunci cand inca locuiam cu acesta,si ca eram obligata sa o fac sa taca,,de parca ar fi fost o papusa pe bateri,,ma face sa ma gandesc la nr de ore pe care-l petrece cu el.
buna seara.va rog sa imi acordati ajutorul cu sfaturi daca este posibil.am divortat in urma cu 8luni,iar fetita care atunci avea 9 luni mi-a fost incredintata spre crestere si educare,tatalui i-a fost acordat ca in a doua si a 4a duminica din luna sa ia minora la domiciliul parintilor sai.Cu toate ca ia fost respectat acest program,ba chiar l-am lasat sa vada fetita de cate ori a dorit,acum m-a dat in judecata ptr marirea acestui program,dorind sa ia fetita in fiecare duminica,2 saptamani atunci cand va avea concediu,si a 2a zi de sarbatori.doresc sa stiu daca asa ceva este posibil,ptr ca numai gandul ca fetita ar putea sa ramana o noapte la el ,ma tulbura,dapai 2 sapt...precizez ca are 1 an si 7 luni.va rog indrumatima ce pot face....va multumesc
Răspuns la discuția incredintare minor
va multumim ptr sfaturi.
Răspuns la discuția incredintare minor
avand in vedere varsta fetitei se poate tine cont di de parerea ei?de ex tatal lui a surprins-o pe aceasta cu amantul,are seanse sa fie luat in considerare ca martor?
Răspuns la discuția partaj
corne_daria a scris:

va multumesc pentru timpul acordat. as mai avea o intrebare in timpul casatoriei impreuna cu sotul meu am ridicat pe proprietatea socrilor o locuinta pe care nu avem acte,am seanse sa obtin ceva din acest imobil?
buna ziua .un prieten are nevoie de sfatul d-voastra.prietenul este intr-un divort si ar dori ca fetita sa locuiasca cu el avand in vedere ca a divortat de sotie ptr ca aceasta traia cu cineva.ptr ca isi neglijeaza fetita si ptr ca o bate ,el nu mai este deacord sa o incredinteze mamei.fetita are 6 ani.ce seanse are sa-i fie lui incredintata.