avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate mihaella_u

Activitate mihaella_u

Este vorba de un CT, fara niciun dubiu. Rog persoanele care nu stiu despre ce este vorba, sa se abtina de la comentarii.
Dle GermanAlex, este f interesant ce spuneti. Inseamna ca toate masurile de siguranta, cum ar fi tratarea peretilor incaperii in care se afla tomograful cu plumb, sunt doar paranoice. Multumesc ca m-ati linistit!
A fost sesizat acel departament, au venit 2 agenti la fata locului si le-au dat o amenda. Muncitorii si-au continuat treaba nestingheriti imediat dupa ce au plecat. S-a sesizat si Presedintele Asociatiei si Comitetul si majoritatea vecinilor, dar lucrurile se pare ca nu merg cum vrem noi, ci cum vor altii mai mari. De la acel departament am primit un raspuns, in limita maxima oferita de lege, cum ca s-au luat masuri.

Si da, nu e de glumit, sunt lucruri serioase care merg ca multe altele la noi... ilegal si prost
Am fost la DSP si pe ei nu-i intereseaza decat daca sunt respectate normele. Faptul ca e un risc, pe care suntem fortati sa ni-l asumam pe cine intereseaza? Pe mine nu m-a avertizat nimeni ca urmeaza asta. Acum ce fac? Vand apartamentul si ma mut altundeva? Chiar nu putem hotara noi ce se intampla in "casa" noastra? Eu am parcarea lipita de spatiul in care este tomograful. Nu trebuia macar pe mine sa ma intrebe cineva, sa-mi ceara acordul?
Locuiesc intr-un bloc relativ nou cu spatii comerciale la parter, in curs de vanzare si amenajare. De ceva timp se lucreaza la unul din spatii si am aflat din alte surse decat constructorul sau noii proprietari, ca se deschide o clinica medicala, care va avea si un computer tomograf. Spatiul in care va fi acest tomograf l-au amplasat in demisolul care este parcarea subterana a blocului. Au cumparat acolo 4 parcari, le-au zidit, au facut un acces prin planseul parterului si toate acestea fara sa ceara vreun acord din partea Asociatiei de Proprietari. Vrem sa-i impiedicam sa aduca acest tomograf in bloc din cauza, mai ales a radiatiilor si a trepidatiilor care le va produce. Avem vreo sansa sa-i impiedicam? Adaug ca am facut plangeri la Politie, au venit, au constatat, le-au dat o amenda (probabil nu aveu autorizatie pt lucrari) dar ei isi fac in continuarea treaba si din feb. 2017 vor deschide clinica. Pt tomograf au auzit ca vor face rost in 2 luni de autorizatie.
Răspuns la discuția Cartea tehnica a unui imobil
Cum ati rezolvat cu Cartea Tehnica a Imobilului pana la urma? Suntem intr-o situatie aproape identica. Avem Asociatie de Proprietari de un an, constructorul refuza sa predea CT, nu raspunde la telefoane, nu primeste scrisorile cu somatii, nu a venit la Primarie unde am solicitat o intrevedere cu ei la biroul de servicii Asociatii de Proprietari. Ar ramane varianta instantei, dar necesita timp, bani, drumuri. Am fost si la Politie, nu au cum sa-i oblige, am facut sesizari si la Inspectoratul de Stat in Constructii, Asteptam raspuns. Ati gasit o varianta mai rapida?
Răspuns la discuția Fond rulment abuziv
Asociatia nu are niciun contract cu firma care a construit blocurile si cea care ne administreaza de la inceput si pana in acest moment. Nici cu furnizorii nu avem contracte, noi nu am vazut niciun act de la ei pana acum, doar facturile de intretinere, abuzive apropo. Apartamentele s-au vandut. Mai sunt spatii comerciale la parter nevandute,,, de 4 ani stau asa. Presedintele asociatiei stie cat stiu si eu. Ne luptam cu ei si incercam sa obtinem actele, desprea asta e vorba. O sa angajam firma de administrare si o sa obtinem actele prin Politie. Ma interesa cum ne putem adresa Politiei si unde, poate stie cineva
Răspuns la discuția Fond rulment abuziv
Revin cu alta intrebare.
Tocmai m-am intors de la Primarie, unde am avut o intalnire programata cu Presedintele Asociatiei si cu firma care ne administreaza. Nu a venit nimeni din partea administratiei, asa cum banuiam. Cei de la Primarie spun ca nu pot face mai mult decat sa reprogrameze intalnirea si sa ii penalizeze, daca nu se prezinta. Toate aceste demersuri dureaza mult si nu au o finalitate garantata, adica sa ne predea actele ca sa putem prelua administrarea. Am inteles ca putem face o sesizare la I.P.J. Ma puteti ajuta cu detalii? Catre cine sa fie adresata sesizarea, cum sa fie formulata? Ceea ce ne dorim este ca Asociatia sa intre in posesia actelor... facuri, chitante, contracte, Cartea Tehnica etc.
Multumesc!
Răspuns la discuția Fond rulment abuziv
Multumesc pt raspuns.
Nu stiu daca este atestata firma pt administrare. Blocul este nou si la vanzarea apartamentelor, in contracte, fiecare am semnat o clauza, care zice ca pana la vanzarea tuturor apartamentelor, aceasta firma va administra imobilul. Noi ne-am asociat deja... avem un an de cand este infiintata Asociatia de Proprietari, intre timp ei au vandut toate apartamentele, dar nu vor sa cedeze administrarea. Ne-au dat in judecata pt infiintarea Asociatiei si au pierdut, spun ca nu sunt la zi cu facturile, in fine gasesc tot felul de motive, nu ne raspund la telefon... deci se poate face o sesizare la Primarie. Vom merge acolo.
Multumesc din nou!
Buna ziua,
As vrea sa stiu daca firma care administreaza blocul in care locuiesc (este chiar firma care a construit blocul) poate infiinta un fond de rulment fara acordul sau instiintarea in prealabil a Asociatie de Proprietari?
A doua intrebare este daca acest fond este legal sa apara pe factura de intretinere? Intreb pt ca din acest motiv, nu pot plati doar intretinerea. Va trebui sa merg la sediul firmei resp si sa-i rog sa-mi dea o chitanta separata, iar acesti domni sunt imposibil de prins la telefon sau la sediu. Administratorul zice ca nu poate da chitante separate. El nu are putere de decizie, fiind doar un angajat, zice el.
Problema mare este ca firma de care vorbesc nu vrea sa predea administratia si gaseste tot felul de tertipuri sa nu o faca.
As mai vrea sa stiu unde pot sa fac eu sau Asociatia o plangere impotriva acestei firme si a acestor abuzuri. Chiar si taxele pt administrare sunt abuzive, nu s-au discutat sau negociat cu noi.
Multumesc!