avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 926 soluții astăzi
Forum Activitate vera.sandu

Activitate vera.sandu

Răspuns la discuția necesitatea unei autorizatii psi
si eu ma duc sa solicit autoriz ca depasesc suprafata?
iar pentru astia 20 mp in plus? trebuie sa fac o documentatie ca si cum am construit acum?
Răspuns la discuția necesitatea unei autorizatii psi
productie si depozitare.
Inainte de achizitie a fost aceeasi activitate, numai ca pe alte produse.
Buna ziua,

Pentru o constructie (finalizata inainte de 1990) achizitionata in 2008 (atunci cand era in vigoare legea cu peste 600 mp) cu o suprafata construita de 420 mp, este necesar sa scot autorizatie psi/isu? dupa acutualizarea legii in care este stipulate suprafata de peste 400 mp?

Avand in vedere ca nu s-a facut nici o modernizare sau schimbare de destinatie!

Am citit toate reglementarile si hotararile, insa tot nu sunt in clar!
Răspuns la discuția nepoata - drept la mostenire
Multumesc pt raspuns.
As mai avea o intrebare.
In situatia in care matusa la dezbaterea mostenirii vine cu cheltuieli care "zice ea" ca le-a facut din buzunarul ei, se scade din suma mostenirii??

Si daca se poate as dorii sa stiu toti pasii care trebuiesc facuti pt a sti in regula, sti la ce ar trebuii sa fiu atenta pt a nu fii inselata.
Este dreptul mamei mele.
Buna ziua,

Bunicii mei din partea mamei au murit anul acesta, iar mama acum 2 ani.
Mama mai are o sora si un frate care sunt in viata (la randul lor, fiecare are cate 2 copii).
Iar eu mai am o sora.

Cine are dreptul la mostenire si cat?
Răspuns la discuția licitarea bunului imobil executat
multumesc pt raspunsul rapid.
nu are sens sa fac contestatie ca rezultatul va fi acelasi.
ce ma intereseaza foarte tare este sa nu vina si faca scandal in bloc. sa plec linistita fara necazuri.
o parere - daca inainte de a le da cheile (sau nustiu ce se face) imi duc din bunuri mobile (mobila si frigiderul) la soacra mea, ei le mai pot confisca?
nu merita sa le dau lor tot.
cat despre indestularea lor pe viitor - nu prea vor avea ce sa ia, stiu ca nu trebuie sa mai am ceva pe numele meu sau al sotului. si la ora asta nu suntem angajati. muncim pe unde putem, pe la prietenii care mai au bani.
stiti cazuri care s-au prescris?
buna ziua,
povestea mea e lunga dar voi incerca sa o scurtez pe cat pot. am uncredit restant la cec de 4500 lei (fara ipoteca) si unul la bcr de 82000 euro ambele nu le-am achitat din 2010 ianuarie. acum sa procedat la executare silita din partea lui cec, am primit toate instintariile. astazi am primit o evaluare facuta din exteriorul apartamentului la o suma de 1/2 (adica 52.000 euro) decat am de plata. si un proces verbal in care este stabilita ziua pt a se licitat. intrebarile mele sunt:
1. care este procedura dupa ce se vinde? (nu vreau sa fiu scoasa cu forta, am un baietel de 4 ani)
2. am termen de eliberare?
3. ce se va intampla cu datoriile de la intretinere, lumina, impozit?
4. asa cum reiese de mai sus suma nu este acoperita. ce vor putea face ei in continuare ca sa isi recupereze diferenta?
5. au voie sa imi ia si mobila din casa, frigider, etc??


va multumesc anticipat pt raspunsuri
am nevoie de ele cat mai urgent, sa stiu in cat timp imi caut cu chirie.
cu respect,
vera
am o firma care importa perdele si draperii. am multa marfa pe stoc si m-a gandit sa caut niste colaboratorii sa le dau marfa cu facturare si incasare pe masura vanzarii. ce solutie contractuala pot gasi? contab mea a venit cu varianta de custodie dar eu nu o accept, pt ca stiu ce inseamna asta - nu poate vinde marfa.
consignatia e o solutie?
In momentul ridicarii masinii mai aveam de plata cca 8000 ron, acesta a fost si motivul ridicarii masinii.
insa la inceputul contractului eu am platit 15% avans, ce se intampla cu acest avans pe care eu l-am platit?
cum ma poate executa o firma de leasing atata timp cat eu am predat masina inapoi in 15.11.2008?
nu au trimis nici o somatie sau notificare timp de un an si 4 luni iar acum ma trezesc cu somatie de la executor judecatoresc pentru neplata.
ce pot face in cazul acesta?
va rog e urgent