avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de consignatie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de consignatie

am o firma care importa perdele si draperii. am multa marfa pe stoc si m-a gandit sa caut niste colaboratorii sa le dau marfa cu facturare si incasare pe masura vanzarii. ce solutie contractuala pot gasi? contab mea a venit cu varianta de custodie dar eu nu o accept, pt ca stiu ce inseamna asta - nu poate vinde marfa.
consignatia e o solutie?
Cel mai recent răspuns: LILIANA FLEANCU , Consilier juridic 00:08, 11 Februarie 2011
Dupa cum ati spus:
- Consignatia,
-vanzarea cu plata in transe (NU rate) egale, lunare/saptamanle, trimestriale, etc,
-vanzare cu plata la cumparare a marfii, in perioade egale de timp(dar nu si de bani- functie de vanzare)
-trocul/schimbul, in ultima perioada a inceput sa se practice .
-compensatia,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecere la neplatitor de tva cactusul cactusul Cum se face o ajustare de TVA (monografie) la o firma magazin cu amanuntul pentru trecere la neplatitor de TVA? Daca preturile raman neschimbate si/sau daca ... (vezi toată discuția)
Fiscalitate ctr consignatie realog realog Am o societate platitoare de TVA si am ca domeniu de activitate comert online. Nelamuririle mele sunt legate de vanzarea unor produse handmade preluate ... (vezi toată discuția)
Contabilitate marfuri in consignatie taie taie Buna, Va rog sa ma ajutati intr-o problema: cum se inregistreaza in contabiliate marfurile care se vand in regim de consignatie, atat la consignant cat si ... (vezi toată discuția)