Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... contract de consignatie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

contract de consignatie

am o firma care importa perdele si draperii. am multa marfa pe stoc si m-a gandit sa caut niste colaboratorii sa le dau marfa cu facturare si incasare pe masura vanzarii. ce solutie contractuala pot gasi? contab mea a venit cu varianta de custodie dar eu nu o accept, pt ca stiu ce inseamna asta - nu poate vinde marfa.
consignatia e o solutie?
Dupa cum ati spus:
- Consignatia,
-vanzarea cu plata in transe (NU rate) egale, lunare/saptamanle, trimestriale, etc,
-vanzare cu plata la cumparare a marfii, in perioade egale de timp(dar nu si de bani- functie de vanzare)
-trocul/schimbul, in ultima perioada a inceput sa se practice .
-compensatia,