avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 944 soluții astăzi
Forum Activitate crysta

Activitate crysta

Răspuns la discuția vatamare corporala
Persoana care a suferit vatamari corporale se afla intr-un taxi, care a intors intr-o intersectie fara a se asigura, iar din sens opus a fost lovit de un alt taxi care avea viteza si care, dupa spusele martorilor plecase pe rosu. Din expertiza facuta, a reiesit ca amandoi soferii au fost vinovati si ca ar fi putut evita producerea accidentului. Astfel, acestia au incalcat prevederile art. 31 din O.U.G.R NR. 195/2002 si respectiv prevederile art. 142 din O.U.G NR. 195/2002.
cati bani se pot cere ca daune in cazul unui accident rutier in care victima a suferit vatamari corporale iar certificatul medico-legal este de 10 zile. Ce se poate intampla in cazul in care vinovatul nu este de acord sa plateasca si sa se termine totul pe cale amiabila? I se poate face dosar penal?
In anul 2007 am suferit un accident in care au fost implicate doua firme de taxi. Am fost la institutul medicolegal de unde am primit certificatul medico legal. Apoi, am fost la politia rutiera unde am depus plangere pentru a se intocmi dosar.
O prietena de-a mea a fost chemata la politie intrucat a fost martora accidentului. In Decembrie anul trecut, am fost chemata la politie pentru a mi se inmana expertiza .Din rezultatul expertizei a rezultat ca ambele firme de taxi au fost vinovate, dar s-a specificat k ranile suferite de mine au fost minore.Mentionez ca am primit 10 zile de concediu medical de la institutul medicolegal. In momentul in care am primit expertiza de la domnul politist am fost intrebata daca doresc sa ii dau in judecata, si am spus ca as vrea sa primesc suma de bani pe care am cerut-o, fara sa recurg la judecata, si in cazul in care cei doi nu sunt de acord sa plateasca, voi merge mai departe. Mi s-a comunicat ca cei doi nu au luat curs citatiilor, si ca dosarul meu a fost trimis in instanta. Intrebarea mea este daca as putea sa ii oblig cumva pe cei doi, cu ajutorul unui avocat, fara sa recurg la judecata, sa imi plateasca suma de bani ceruta, sau daca, in cazul unei judecate pot avea castig de cauza.