avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate patrickun

Activitate patrickun

Cat de dificil este pt un adult sa-si schimbe prenumele? Si cam cat ar fi costu aproximativ?
Cat ar putea sa dureze, tot aproximtiv?
totusi as vrea sa incerc sa o fac sa plateasca..... cum?

putem sa deschidem procesu impotriva cumnatei la Timisoara?
este vb despre copilul surorii mele(Patrick) din afara casatoriei, in prezent nu este casatorita.
Copilul a fost lasat pt o zi in grija mamei mele(care este surdo-muta), in ziua respectiva, cumnata mea a sunat la 112 sa anunte ca exista un copil(Patrick) nesupravegheat/singur. Patrick se afla pe banca in fata blocului cand a sosit Politia Comunitara si la luat, mama era cu el, dar nu a inteles ce se intampla, de ce vine Politia si il ia, ea nu face diferenta intre Politie si Politia Comunitara.
Sora mea cand a revenit si-a gasit copilu internat in Centru de Plasament.
Nu i sa permis sa-l viziteze in centru de plasament, pana nu s-a dat o sentinta in tribunal, care s-a judecat in sistem de urgenta.
Acum i s-a spus ca trebe sa astepte pana Directa pt Protectia Copilului va face o ancheta sociala pt a putea sa isi recastige copilul.
Sora mea are domiciliul in Timisoara, dar si-a facut viza de flotant in Severin, unde s-a si petrecut intamplarea.
Intrebari:
1. Se poate ataca in instanta(la Timisoara), comunicarea/hotararea de plasare a minorului intr-un Centru de Plasament?
2. Putem sa o actionam in judecata pe cumnata mea pt "fapta" ei si cum? putem dovedi ca a facut intentionat asta.
Cumnata mea a declarat la Comunitari ca nu-l cunoaste pe copil, cand cu 2 luni in urma a incercat sa il loveasca, este declaratie la Politie pt fapta cu intentia sa-l loveasca.

Precizez ca cumnata mea si fratele meu sunt in proces cu parinti mei pt spargerea actului de UZUFRUCT viager, sora mea a fost victima colaterala.
eu am platit tot creditu, dar.....

nu m-au informat cand sa pus proprire pe salariu si mai multe decizii pe care le-au luat fara sa ma anunte.

Daca au depasit termenu de 30 de zile, pt ca nu e stipulat in contract niciunu, ce pot sa fac sa ii trag de urechi?

Sincer eu as vrea sa ii fac sa plateasca pt nepasare....
Am avut un credit, am ajuns sa mi se puna proprire pe salariu. No problem.

la un moment dat, am facut cerere catre conducerea bancii sa mi se ofere informatii detaliate cu privire la tot ce tine de creditul respectiv, cum se calculeaza dobanda, cat din rata este dobanda, etc.

Este obligata banca sa imi raspunda la aceasta cerere?
Daca DA, atunci in cat timp trebuie sa imi raspunda?
IN cazul in care depaseste termenul de raspuns prevazut de lege, care sunt optiunile mele?
Răspuns la discuția intretinere parinti
Eu fiind n oras la parinti, am rugat-o pe sotie sa scrie in locul meu pe forum.
Am urmat sfatu' dvs si m-am adresat unui avocat(mai tinerel) caruia i-am prezentat pe scurt cazul, si am intrebat daca mama poate deschide proces impotriva dobanditorilor, si el mi-a zis ca trebe amandoi parinti sa fie de acord pt a intenta proces. Acum urmeaza alte intrebari pt dvs:
1. Poate ataca mama acest act(contract de intretinere pe viata/ in urma lui dobanditorii raman cu apartament) in instanta?
2. Cat de mult conteaza faptu ca de la incheierea contractului( mai 2008) pana azi, parinti s-au intretinut(mancare si medicamente) singuri 90-95% din aceasta perioada?

Sincer nu vreau sa cred ca legea nu o poate apara doar pe mama. Fratele meu i-a promis tatalui ca il opereaza in strainatate de aia el nu vrea sa renunte, desi mi-a recunoscut ca nu a fost intretinut pana acum.
Am inteles dintr-o discutie pe holurile tribunalului ca daca mama si tata mi-ar face procura la notar, as putea sa ii reprezint in instanta, e adevarat?
Intrebarea 1 ma intereseaza in mod special.

multumesc, Patrick
Doresc sa deschid proces, nu cunosc precedurile si formularile judecatatoresti, pe calea acesta va rog sa ma ajuti sa formulez o cerere de rezolutiune contract.
Va multumec anticipat.
Răspuns la discuția intretinere parinti
Buna ziua, am revenit.
Sunt pe cale de a actiona in instanta pentru anularea contractului.
Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti cum as putea formula rezolutiunea, daca asa este numita.
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția intretinere parinti
Multumesc, revin cu detalii in 15 zile.
Răspuns la discuția intretinere parinti
Acum, am vb cu tata si el nu prea vrea sa iasa de sub tutela lor. Ce este de facut in cazul mamei, care nu vrea sa mai stea cu ei? Ar putea fi scoasa doar ea(mama) de sub incidenta acestui act, bineinteles dovedindu-se ca ei nu isi indeplinesc indatoririle?
Multumesc,

saptamana viitoare merg la parinti sa vad exact cum stau lucrurile, apropo de asta, actu are un termen/timp in care poate fi atacat, aadica dupa acel timp nu mai poate fi atacat?