avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate dorin_severin

Activitate dorin_severin

da ... am inteles .. ce ma deranjeaza este faptul ca fiecare interpreteaza lega in felul lui .. De exemplu : supralegalizarea pot sa o fac si la primarie nu neaparat in bucuresti la mae ... de ce sa ajung in bucuresti ? primaria nu este o instituie a statului ? sice treaba ar avea ambasada thailandei cu certificatul de nastere ? sa puna o stampila si sa platesc 30 euro ? chiar este nevoie ? scuzati-ma pentru limbaj dar asta e romania
deci sa inteleg ca nu am treaba cu starea civila, ca acolo am primit informatii precum as avea nevoi de certificatul de nastere tradus si supralegalizat cu 3 stampile ( 1 mae din thailanda 2 mae din ro si 3 de la ambasada thailanda in ro )
Sunt casatorit cu un cetatean thailandez , acum locuim in Romania si avem un copil de 3 ani si 8 luni . Copil a fost inregistrat cu numele mamei dar anul acesta ne-am casatorit si si-a schimbat numele . Am certificatul de nastere al lui tradus si supralegalizat la mae in Thailanda cu numele vechi . Pentru schimbarea de nume am primit doar un document ce atesta schimbarea numelui pe care nu l-am tradus .
Am fost in Galati la oficiul de stare civila cu certificatul respectiv si mi-au spus ca mai trebuie stampile de la minister de la noi din Bucuresti si de la ambasada Thailandei in Romania . Din ce am vazut persoanele de acolo nu erau bine pregatite si cautau informatii in carti .
Pot sa ii fac certificat romanesc copilului pe baza certificatului thailandez cu numele vechi care este supralegalizat sau este alta procedura . VA multumesc
Răspuns la discuția impozit pe venit
da eu asa cred.. a fost anuntat s-a auduca o adeverinta de salariat la locul meu de munca.
salutare.am si eu o problema care de sfarsit de an imi da batai de cap.tatal meu a trecut 3 persoane ( eu mama si tata) pt o asa presupusa subventie e impozitului dar eu muncesc da 3 ani . am inteles ca este posibil o recalculare in fiecare in fiecare luna si apoi trebuie achitata suma respectiva .
va multumesc.
salutare .. am o problema foarte mare ... am o prietena in thailanda si impreuna avem un copil nascut de abia 2 saptamani .. pe certificatul de natere al copilului este trecut numele meu si al prietenei mele ... cum sa fac sa obtin viza pt thailanda si de ce acte am nevoi ? va multumesc din inima ..e posibil sa o aduc in romania impreuna cu copllul?
Discuție emigrare
salutare .. ce trebuie sa fac sa aduc prietena aici in romania , ea fiind din thailanda avand nevoie de viza ...in cel mai scurt timp posibil .. va multumesc
am si eu o problema care acum simt ca se agraveaza..... acum 1 an am fost detasat printr-o firma in thailanada si am muncit acolo aproape 2 luni avan viza pt 1 an . am cunoscut o fata cu care am inceput o relatie si am venit inapoi acasa .am tinut legatura si in iulie 2008 profitand de viza am fost in concediu acolo. acum ea este insarcinata in luna a 5-a si doresc sa vina in romania pt a naste .Poate obtine viza pt romania pe termen lung si este posibil nasterea in romania ? va multumesc.