avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2008 soluții astăzi
Forum Activitate GabrielaT

Activitate GabrielaT

Unii dintre colegi chiar au cerut trimiterea in somaj nemaiputand astepta la nesfarsit o decizie a companiei, insa li s-a recomandat sa-si dea demisia, desi in decembrie au fost pusi in somaj 60 de angajati. Salariile luate pana acum s-au datorat unor restante din vechi incasari, insa acum nu mai exista asa ceva. Impresia tuturor este ca firma va intra in faliment cat de curand, insa nu spune nimeni nimic, admnistratorul firmei fiind plecat din tara pentru cca o luna.
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
Aduc in discutie o problema de maxima importanta pentru angajatii firmei la care lucrez. Incepand cu luna decembrie 2008, cand au fost concediati cca 60 de angajati din 90, firma nu mai plateste la timp salariile pe motivul lipsei de bani (primim la 2-3 saptamani un sfert din salariu si ni se spune ca nu se stie cand vom mai fi platiti). Activitatea firmei este din ce in ce mai redusa (import si comercializare mobilier, vanzarile sunt aproape zero), firma are datorii mari la chirie, la stat , la banci , la leasing etc (de ordinul miliardelor de lei vechi). Problema noastra, a angajatilor ramasi (cca 30 de oameni) este ca nu stim ce si cum putem face; demisia nu este o solutie, datorita crizei locurilor de munca, insa nici nu putem accepta aceasta situatie in conditiile in care nici noi nu ne mai putem plati rate, facturi etc., din vina angajatorului.
Ce pot face eu ca si angajat in acesta situatie?
Am inteles. Acum stiu cel putin ce se poate intampla in cel mai rau caz. Daca apar alte probleme in acest caz, nu voi ezita sa redeschid subiectul si sa va cer opinia.
Va multumesc pentru raspunsul competent.
Multumesc pentru raspuns.
Intre timp am citit numeroase subiecte de pe acest forum legate de executarea silita. Inteleg ca aceasta este o masura extrema, insa vreau sa stiu daca angajatorul poate refuza (dpdv legal) o esalonare a platii, in termen de 2 ani, de exemplu. As putea incerca sa fac o refinantare la un credit de nevoi personale pe care il detin, insa am intarziat plata cu 2 luni deoarece nu ni s-au platit salariile si acum ar fi imposibil sa obtin orice credit( am anuntat banca ca voi achita datoria in cel mai scurt timp, insa din pacate figurez la Biroul de Credite). Legal, firma ma poate actiona in judecata, desi sunt conditionata de salariul pe care mi-l platesc ei pentru a le achita datoria. Firma are datorii foarte mari la diversi colaboratori si multi bani de incasat de la distribuitori, insa nu a luat masuri legale de ani de zile, iar in urmatoarele zile se va decide daca se inchide sau nu, nemaiputand sustine nici macar cheltuielile administrative (benzina, rechizite etc)
Imi cer scuze daca am divagat, intentia este sa aveti o imagine cat mai completa a contextului.
Multumesc anticipat
Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea situatie: am achizitionat de la firma la care lucrez de 2 ani produse (din productia acesteia) in calitate de angajat (cu reducere) in valoare de 7000 de euro, urmand sa le achit in termen de 3 luni. Din pacate banii cu care trebuia sa achit produsele (mobilier pentru locuinta) nu stiu cand si daca ii voi mai primi (bani proveniti din recolta terenului arabil pe care tatal meu il detine si care este administrat de o asociatie).
Cu angajatorul am facut un angajament de plata scris, in care nu este specificat ce se intampla in caz de neplata.
Firma la care lucrez si-a restrans activitatea si personalul cu 40% anul acesta. Mentionez ca lunar platesc aprox 300 euro din datorie, insa in ultima luna nu s-au platiti salariile angajatilor, din lipsa de lichiditati (asadar firma este pe picior de inchidere).
Intrebarea este ce se poate intampla daca nu achit in termen de cateva luni aceasta suma? Ce masuri poate lua angajatorul?

Multumesc