avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Activitate blocatari

Activitate blocatari

Răspuns la discuția legislatie liniste bloc
Draga KARPOP, numai cine a trecut prin asa ceva ,intelege prin ce treci...Si eu ma confrunt cu aceasta problema de 9 ani... Sunt cu nervii in pioneze... dar sa nu va inchipuiti ca intereseaza pe cineva din Ministerul de Interne ca acest stress produs de toti tarlanii stabiliti la bloc, ne afecteaza sanatatea noua, celor care muncim zi de zi. Nici nu stiu ce sa va spun... Ati incercat cu sectoristul de zona? Sau politia primariei ? Nu stiu din ce zona a tarii sunteti... dar poate si politia primariei sa actioneze, sau jandarmeria, daca aveti probleme cu sectoristul de zona ...
Ma gandesc ca ar trebui sa redactam o petitie, pe care sa o semnam cat mai multi si prin care sa solicitam schimbarea acestei legi care nu ajuta la nimic....la urma urmei. Ba da , ajuta golanimea si marlanimea...
Am fost in afara granitelor tarii dat fiind si meseria mea... Tocmai spuneam ca in Elvetia nu-ti permiti sa tragi apa dupa ora 22. Poate nu credeti dar asa este... Daca deranjezi dupa orele 22 esti amendat .Si amenzile sunt mari... Nici in timpul zilei nu ai voie sa produci zgomote care sa deranjeze vecinii. Dar acolo politistul care raspunde de zona respectiva vine la un simplu telefon si vine tiptil - tiptil ca sa auda el personal ce se petrece... Si daca te-ai prins , te-a" A R S ", atunci, pe loc. Nu e ca la noi , ca sa vezi ca e copilul, ca e dracu sau tat-su...
Dar daca la noi sistemul sanitar este atat de bolnav , deci grija fata de om , nu exista... fireste ca nimic nu este pentru noi , in aceasta tara... Sunt incurajati golanii, smecherii, tarlanii care-si fac vile in apartament, iar tu care depinzi de un program, si trebuie evident sa te odihnesi pentru a te reface psihic si fizic pentru a doua zi, esti ignorat, catalogat drept RECLAMAGIU DE PROFESIE, nebun, bolnav psihic... de catre gloata de salbateci si needucati care s-au vazut si ei la bloc... si mai trist , incurajati de neputinta unor sectoristi care le mai dau si apa la moara, spre a mai avea ei inca un caz inchis si pentru a te determina sa -ti fie lehamite sa mai faci reclamatii la politie... Si asa poti sa inebunesti iremediabil... Cred ca daca aceste reclamatii ar fi solutonate corect numarul lor ar scadea si d-nii sectoristi ar fi mai putin solicitati... Dar...
Ma intreb oare, nu exista nici un membru al guvernului care sa intre pe acest forum si sa vada problemele grave cu care se confrunta poplatia???
Nu toti putem locui la casa, la vile, deci ramane varianta locuitului la bloc pentru mai bine de 70% din populatia urbei.( stiti cum iti spune tarlanul :"Nu-ti convine? du-te la vila cucoana!) Pai atunci hai sa cerem o lege pentru oameni civilizati ca doar am intrat in UE , ce mama dracului???
Va recomand sa accesati www.locatar.ro pentru fisa postului la administrator, sef de scara, etc...
Va doresc din tot sufletul sa rezolvati probleme linistii dvs.:wave:
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
:)) Apreciez simtul umorului care ne mai ajuta sa trecem peste situatiile acestea... tragi-comice... Eu mi-l si imaginez pe presedintele "meu" de asociatie care merge DE OBICEI intr-o haina din piele, cu cravata si palarie stand pe sub tevile din subsol si pe femeia de serviciu pe care nici n-o vad..prea des , spaland temeinic scarile macar o data pe saptamana...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
D-LE TROPE DOI SUNTETI UNA SI ACEEASI PERSOANA CU DL. ADAM ???? seamana grozav modul de exprimare cu al dansului.
Banuiesc ca sunteti crestin si va amintesc ca a incepeut postul Pastelui... Nu mai improscati cu blesteme , caci se intorc la dvs...Toti avem in viata noastra parinti batrani, rude, matusi , la care tinem, ii respectam, ii ajutam... dar asta nu insemna ca trebuie sa iubesc presedintele asociatiei care mi-a umflat facturile si care a adus in viata mea atata stress,nopti albe, timp pierdut.:)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Domnule ADAM, EU V-AM MAI EXPLICAT O DATA CA NU SUNT O CODANA... Se vede clar ca sunteti o persoana care face parte dintr-o asociatie de proprietari si va aparati cu dintii si cu ce mai puteti acest locusor ... caldut. V-am mai spus ca DIALOGUL CU DVS. nu duce la nimic constructiv. Eu am trecut bine de 50 de ani,- si nu stiu ce varsta aveti dvs. de tot ii trageti cu batranii in sus , batranii in jos. Va abateti de la subiect si ocupati spatiul altora care au ceva concret de spus. Se vede clar ca nu prea aveti ocupatie de vreme ce intindeti cearsafuri de randuri pe aici, fara noima , Expresii dintr-astea cu " tot ce zboara..." cu " vechea garda", si altele nu preau au ce cauta aici... Poate doar in asociatie. Dar apropo... dvs. aveti ceva cu tinerii??? Eu am copii ,mari, studenti, pe la casele lor... Dv aveti copii? Cred ca nu ...
Dle ADAM, ,pierd timpul cu dvs... eu tocmai trebuie sa ma pregatesc sa plec la serviciu. VA CER SA AVETI PUTEREA sa vedeti bine ce scrieti pe aici. Haideti sa nu cadem in ridicol ... este clar ASOCIATIILE DE PROPRIETARI TREBUIE SA DISPARA.
STAM PE AICI SI NE LAMENTAM ca babele, intrebandu-ne speriati, cine va matura scara, cand vom plati facturile si ce cozi vor fi pe la ghisee, etc... exact ca in povestea cu drobul de sare... Hai sa privim putin la tarile civilizate si o sa vedeti ca asemenea ... asociatii nu exista nici acolo... Asa acum se descurca ei, ne vom descurca si noi... La inceput mai greu dar in timp totul se rezolva.



1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimate Domn, A.Grecu , dar aici se discuta un subiect legat de desfiintarea asociatiilor de proprietari care nu-si au nici un rost. Ce sondaje vreti dvs. sa mai faceti stimate domn, legate de varsta presedintelui, si a mai nu stiu cui? Nu are nimeni nimic nici cu varsta si nici cu apartenenta politica .
Ducem discutia in derizoriu...
CINE INTRA IN SUBSOLURI??? Si de cate ori??? Lasati ca sunt institutii specializate care vor face asta nu trebuie sa intre nici presedintii si nici administratorii caci nu se omoara ei cu asta... La mine in casa(baie )tavanul cade si administratorul a spus ca nu are ce face pt.ca proprietarul e in ITALIA .DAR IN CASA SUNT TOTUSI CHIRIASI , si o sa radeti DAR administratorul e ruda chiar cu proprietarul... Ei ce mai ziceti ... Am eu vreo sansa sa rezolv ceva in aceasta asociatie??? Si cine stie cate cazuri din acestea or fi... Bine astea sunt mizilicuri pe langa fraudele de miliarde care s-au constatat in unele asociatii...
" VECHEA GARDA" ??? Zau domnule , nu va inteleg.... care garda??? La ce va referiti ?
Ati scris un cearsaf de cuvinte, ati atins atatea subiecte , ca nu am inteles nimic concret...
Iar a ti spune parerea ,nu inseamna ca huidui ca la usa cortului... Imi pare rau pentru dvs.
Trebuie sa intelegeti ca intr-un fel sau altul , cu timpul aceste ... inutile ramasite ale trecutului vor dispare... Spre binele locatarului, fireste...
Si daca atunci cand spuneti ca un parlamentar viseaza, va referiti la parlamentarul care a venit cu aceasta propunere... ei, bine va spun eu ca nu viseaza de loc... Probabil este unul dintre cei care a simtit pe propria piele ce inseamna ASOCIATIE DE PROPRIETARI... Dar ce urat suna... auzi... ASOCIATIE... Intr-o asociatie toti membrii acesteia au drepturi egale... Nu-i asa??? Nu doar 50+1 %...



1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Si ce propui draga Elga??? S a traiam asa pana la moarte incalecati de aceasta armata de trantori din asociatiile de proprietari? NU ESTE USOR SA INCEPI O ASEMENEA ACTIUNE DAR NICI IMPOSIBIL... Ceva trebuie sa se intample cu aceste asociatii de proprietari care... cum am mai spus... nu pot face nimic concret pentru locatari .Incaseaza niste bani... atat... De ce sa nu achit factura direct la furnizor??? Este necesara o contorizare a fiecarui bloc ,evident, dar nu este imposibil Sunt blocuri care au deja asa ceva.... Si atunci tot iti achiti iN CAZUL IN CARE ai centrala nu iti achiat factura singura la EON??? (GAZ SI CURENT) ei tot asa o s-0 achitam la regiile de apa, factura de apa... #-o
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
=D> ABSOLUT DE ACORD !!!!!!
Atatea probleme mi-au creat asociatiile de proprietari de-a lungul anilor incat sunt pregatita sa ma racordez la conducta de apa separat, centrala de apartament am.... si doresc sa-i vad cat mai putin pe acesti imbuibati nesimtiti care ocupa locul unor tineri care poate nu au cu ce trai de azi pe maine... Lipsiti de multe ori de o elementara educatie, prevalandu-se de ... functiille lor nemaipomenite, ocrotite de legea romaneasca esti jignit, umilit chiar cu banii tai incat ai sentimentul ca te duci la cersit acolo...
Oricat de greu ar fi, trebuie sa existe o solutie pentru a scapa locatarii de aceste persoane din asociatii care sunt absolut de D E C O R . UN DECOR IMBACSIT... si jalnic...
Iar cei care carcotesc pe acest forum, sunt cu siguranta persoane care simt cum le fuge ... scaunul de sub fund... Stimatil presedinti, administratori, cenzori si cenzorasi, CARE SUNTETI PLATITI DIN banii nostri,( si premiile de Craciun si de Paste tot din banii nostri le luati), deci... chiar daca nu se intampla azi sau maine ,asta... in viitorul apropiat, nu ve-ti mai exista, pentru ca nu aveti nici un rost... Pentru taiat chitante si pentru legat dosarele din asociatie nu e nevoie de armata de oameni care nu produce nimic, nu face nimic pentru cetatean, nu informeaza corect sau deloc. =D>
Răspuns la discuția vecinul de deasupra ma inunda
Pentru Adam Grecu.
Stimate Domn cu d-ta n-o mai scoti la nici un capat... iar dialogul dintre noi nu duce la nimic constructiv... Asa ca e bine sa concluzionam :

1. Da, suntem suparati rau, dar nu frustrati... si ce alte afirmatii asemanatoare ati mai facut... si chiar nu va pemit;
2. Din context rezulta clar ca ii scuzati, pe cei ce sunt plecati in UE si-si lasa odraslele de capul lor ( avem si noi cazuri... oho...) iar noi care muncim aici,in tara suntem obligati sa mergem a doua zi la munca si ochii carpiti de nesomn si creierul"zdrobit" de parca aici nu am munci ci am culege flori... Unde mai pui ca se gasesi binevoitori care ii mai si apara ...
3. Mai cititi o data textul radactat de dvs. si puneti-va in postura unuia care -l citeste prima oara SI nu stie ce ganditi si ce vreti sa spuneti, sa vedem atunci ,ce intelegeti in legatura cu ...PRESEDINTELE.
4. Apropo de varsta, daca tot ati adus vorba , nici eu nu sunt vreo codana... am trecut de mult de 50 si... m-am saturat de toata mizeria pe care o vad in jurul meu... va rog sa ma credeti pe cuvant.
5.In legatura cu catuarea pe GOOGLE, chiar nu am nici un fel de curiozitate sa vad cine sunteti, pentru ca am vazut cum ganditi. Si eu as putea sa va recomand sa dati un anume motor de cautare ca sa vedeti cine sunt eu si cu ce ma ocup, dar... la ce v-ar folosi... Nici eu si nici dvs. nu ne vom putea schimba la aceasta varsta.
6. Vom cauta cat mai multe semnaturi pentru desfiintarea acestor asociatii inutile si costisitoare pentru buzunarul omului de rand.
IN final imi permit sa-l citez pe distinsul domn avocat BONCU, si sa-l aprob pe deplin:

"Organele alese de locatari sunt, de cele mai multe ori, decorative si inutile.
Totusi, chiar si acolo unde exista oameni activi si inimosi, nu pot sa inlocuiasaca tevi sau sa repare stricaciuni.
Va fi nevoie ca oamenii sa plateasca bani atunci cand gresesc pentru ca pe viitor sa isi doreasca sa nu se mai intample.
Singura cale pentru a obtine acest lucru este la instanta de judecata. "

Va doresc numai bine tuturor, urandu-va sa aveti parte numai de liniste si... vecini civilizati.


Răspuns la discuția vecinul de deasupra ma inunda
SCUZE PENTRU GRESELILE DIN TEXTUL DE RASPUNS DAT D-LUI ADAM GRECU. Din cauza vitezei. Inca o data scuze din respect pentru limba romana. Nu suntem analfabeti... doar graba... O seara buna tuituror ...
Răspuns la discuția vecinul de deasupra ma inunda
PENTRU CEL CARE SEMNEAZA A D A M G R E C U.

Murim de curiozitate sa stim cu ce va ocupati dvs. de ati sarit asa ca ars si de parca nu ati trai in Romania... Chiar nu ati vazut "coalitii" intre sectoristi si presedintii de asociatie sau sefii de scara?>?? De ce trebuie sa considerati razvratire ideea de a reclama dreptul la liniste, curatenie si mai ales la respectarea orelor de program... Despre ce lege vorbiti dvs ca e asa buna??? Mai bine aruncati-va privirea prin legislatie europeana...
Tot ce am povestit nu sunt basme stimate domn... Nu stiu cum va permiteti sa folositi cuvantul "frustrat "fara sa cunoasteti amanunte. Cu siguranta sunteti unul dintre presedintii de asociatie de proprietari care pe langa pensie mai are si un venit bunisor de la asociatie... Caci altfel nu-mi explic de ce puneti problema in felul acesta, de parca acum ati coborat din Rai aici pe pamant si... vai cum i se pare lui ca suntem toti niste frustrati... Pai STIMATE DOMN , ATUNCI VA INVITAM IN Bacau sa vedeti cam cum sunt tratati (unii) proprietari, caci as exagera sa spun ca toti presedintii de asoc. din Bacau sunt la fel. Umblati printre oameni, da,da caci nu toti navigheaza pe internet , si aflati p[arerea lor...
ESTE ADEVERAT CA rudele si vecinii nu ti-i alegi... dar totusi la noi lipseste cu desavarsire bunul simt si cei 7 ani de acasa.... S-au trezit ca locuiesc la bloc toti tarlanii care au calcat numai pe calcai in batataura lor... si acum sigur ca e greu... sa nu calci ca un copitat prin casa. Si o mai face si intentionat caci stiti cum e treaba cu fudulia... si prostia.
Imaginati-va cum e sa ai deasupra un astfel de "dobitoc" care o mai face si intentionat prevalandu-se ca sectoristul nu-si face treaba lui si mai ales nu-si cunoaste atributiile sale...
Mai imaginati-va cum ar fi sa aveti deasupra capului un apartament inchiriat de 8 ani de zile si sa rugati seful de scara, administratorul, presedintele asociatiei , politia sa ia masuri cu chiriasii , iar ei se prevaleaza de faptul ca proprietarul este in Italia. Pai cum ar fi sa platiti dvs. un detectiv ca sa afle cate ceva despre proprietar, pentru ca nimeni nu spune nimic tocmai pentru ca lucreaza sfanta spaga??? In loc ca politia sa-l dea in urmarire generala acest proprietar care refuza sa inteleaga ca ACEST INCHIRIAT al apartamentului a adus necazuri tuturor proprietarilor care au locuit sub acest apartament... Cer spuneti credeti ca politia si-a facut datoria in acest caz??? Si ce ati spune daca am ajuns si la Ministerul de interne si raspunsul vreti ssa-l stiti: TOT MURTUL E VINOVAT... Cam asaa e in BaCAU daca nu ai o relatie...
DVS IMI SUGERATI SA CHEM LA AGUNAREA GENERALA SECTORISTUL??? Glumiti... si apoi nu am stiut niciodata cand are loc adunarea generala... Ce legislatie asa buna vedeti cand nu ai cum sa te atingi nici de presedintele de asociatie nici de seful de scara care este in bune relatii cu sectoristul... Sau nici asta nu stiti?
Ia da-ti-mi si mie o solutie stimate domn ce ati face cand ai in jur o "coalitie" de asa anvergura... Sa te muti??? Si cel care vine in urma ta sa te blesteme si sa te ijnure toata viata , asa cum fac eu acum... Eu am onoare si caracter stimabile..
Bateti campiii stimate domn...cu "la noi in asociatie". Nu mai generalizati si nu mai tineti asa cu dintii de scaune ca treaba e groasa rau... Destre ce organe abialitate sa faca ordine vorbiti dvs??? Unde si cand saa le chemam???
Si acum citez din ce ati spus dvs ;

"Si la noi in asociatie se intampla tot felul de lucruri asemanatoare, dar cum poate asociatiasa rezolve, spre exemplu o reclamatie a unui proprietar care este deranjat in special noaptea tarziu de muzica pusa pe "tare" de niste copii ai carar parinti sunt plecati la munca in UE? Ce sa faca presedintele nostru care nu este nici ciudat, nici sectant /gascar si nici nu este coplesit de prime si indemnizatii? Sa nu credeti ca aceasta functie este prea ravnita printre proprietarii nostri, dar nici nu poti alege un cetatean care nu prea stie despre ce este vorba in propozitie. Haideti, fiti cinstit si raspundeti-va, am dreptate sau nu?"

La care presedinte va referiti domnule??? La preasedintele de asociatie sau la presedintele tarii??? Ce aberatii. DEBITATI . Si nu am inteles un lucru :FAPTUL CA MUCESC in UE vi se pare dvs ca e asa o cinste pentru ei si pentru tara asta a noastra care am ajuns slugi pe la altii??? este o cinste???
Dar eu care muncesc aici de dimineata apana seara , nu am voie sa dorm in casa mea linistit,(a)??? CE TOT PUNETI PALMA LA FUND GOLANILOR, SI INCURATATI GOLANEALA???
Si apropo de Presedintele tarii, pentru ca tot l-am votat si amincredere in el ... Ii vom face un memoriu unde vom ataca ferm aceasta problema PROPRIETAR- ASOCIATIE PROPRIETARI cu presedinte cu tot)- SEF SCARA - POLITIE .
LA CE FOLOSESC ASOCIATIILE DE PROPRIETARI S-A intrebat cineva???
LA NI M I C BUN. Pot sa merg sa platesc factura direct la GAZ SAU LA RAGC... da,,,ca sa nu mai platesc o armata de trantori care CE INSEASMNA ACESTE ASOCIATII DE PROPRIETARI??? iN LOCUL ACESTOR ASOCIATII AR PUTEA LOCUI PERSOANE CU NEVOI, iAR NOI AM SCAPA DE ACEST CALVAR.
Stimate domn, sa stiti cu nu vorbiti nici cu tampitii si nici cu frustratii.ATI INTELES ? iNFORMATI-VA MAI BINE CAND CATALOGATI PE CINEVA... Si mai bine orientati-va spre altceva caci ASOCIATIILE DE PROPRIETARI vor disparea in viitorulk apropiat daca tot nu au putere sa faca ceva pentru locatari.... "Copilul cui moase multe ramane cu buricul netaiat" Ar trebui sa fie un singur organism care sa se ocupe de aceste aspecte din blocuri...
Un lucru apreciez la dvs. si anume ca nu mi-ati spus sa ma mut la vila asa cum mi-a spus un sef de la politia de proximitate din Bacau. Va multumesc si=mi cer scuze pentru eventualele greseli care apar in text.
Pentru ca timpul nu-mi permite si nici spatiul de espunere nu stiti nici un sfert din cate se intampla aici...
ie mi-ar fi rusine si apoi as avea grija cu banii castigati sa supravegheze cineva aceste odrasle...