avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Activitate daa

Activitate daa


multumesc pentru raspuns.
in ceea ce priveste donatia, in ce conditii si de catre cine poate fi atacata? matusa mea nu are urmasi directi.
pentru a intocmi un act de donatie trebuie ca terenul sa fie intabulat?
multumesc pt raspus.
cum procedez in situatia in care dividendele pe care le-am primit pentru anii 2001, 2002, 2003 nu au fost corect calculate.
cum functioneaza prescrierea? daca le trimit notificarea in zilele imediat urmatoare, ce dividende se prescriu?
avand in vedere ca nu am fost invitat la AGA, ca societatea avea obligativitatea sa ma instiinteze asupra dividendelor cuvenite, exista vreo sansa sa obtin in instanta dividendele prescrise?
buna seara,
in urma bunicului meu decedat a ramas un teren agricol (luat in proprietate de catre CAP). 3 mostenitori (copiii bunicului): tatal meu, o sora si un frate. dintre acestia, este in viata acum doar sora tatului meu, care a revendicat si a obtinut in 1994 titlu de proprietate pentru intregul teren (cf legii 18/1991). eu am locuit in alta tara si nu am fost la curent cu legislatia. matusa mea a facut un testament in care precizeaza ca 1/3 din terenul pe care il detine in proprietate ne va reveni noua (cei doi copii ai tatalui meu), 1/3 altor nepoti din partea celuilalt frate al ei, iar 1/3 unei familii care o ajuta la treburile gospodaresti.
mai este posibil sa obtinem un titlu de proprietate pentru acea treime din teren care ne revine noua (mie si fratelui meu)? daca nu, cum pot sa ma asigur ca terenul care ni se cuvine va intra in posesia noastra (ex: matusa nu va anula testamentul sau nu il va modifica)?
multumesc anticipat,
dan
buna seara,
as aprecia primirea unor sfaturi privind procedura de recuperare a unor dividende neincasate. la data de 1 ianuarie 2001 mi-a fost cesionat un pachet de actiuni (minoritar); am incasat dividendele pt anii 2001, 2002 si 2003, intr-o forma mai mult sau mai putin oficiala (detin un document semnat de parti), dar nu detin documentele societatii care sa ateste valoare dividendelor repartizate actionarilor.
nu am fost invitat sa particip la AGA. nu mi s-au prezentat situatiile financiare ale societatii. la solicitarile mele privind plata dividendelor pt anii incepand cu 2004 (solicitari verbale, e adevarat), mi se comunica faptul ca nu s-au repartizat dividende. nu am primit nici un document oficial in acest sens.
cum ma sfatuiti sa procedez pt a obtine situatiile financiare ale firmei incepand cu anul 2001 (doresc sa ma asigur ca dividendele incasate pt 2001-2003 au fost corect calculate), precum si pentru a incasa dividendele restante - am informatii sigure ca s-au repartizat dividende in anii precedenti.
societatea ar fi trebuit sa ma invite la AGA si sa ma instiinteze asupra dividendelor cuvenite. acest lucru nu s-a intamplat niciodata. prescrierea functioneaza in cazul acesta?
multumesc anticipat,
dan