Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire/restituire teren legea 18
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire/restituire teren legea 18

buna seara,
in urma bunicului meu decedat a ramas un teren agricol (luat in proprietate de catre CAP). 3 mostenitori (copiii bunicului): tatal meu, o sora si un frate. dintre acestia, este in viata acum doar sora tatului meu, care a revendicat si a obtinut in 1994 titlu de proprietate pentru intregul teren (cf legii 18/1991). eu am locuit in alta tara si nu am fost la curent cu legislatia. matusa mea a facut un testament in care precizeaza ca 1/3 din terenul pe care il detine in proprietate ne va reveni noua (cei doi copii ai tatalui meu), 1/3 altor nepoti din partea celuilalt frate al ei, iar 1/3 unei familii care o ajuta la treburile gospodaresti.
mai este posibil sa obtinem un titlu de proprietate pentru acea treime din teren care ne revine noua (mie si fratelui meu)? daca nu, cum pot sa ma asigur ca terenul care ni se cuvine va intra in posesia noastra (ex: matusa nu va anula testamentul sau nu il va modifica)?
multumesc anticipat,
dan
Tot ce puteţi face este să speraţi că mătuşa nu va reveni asupra testamentului. Sau să o convingeţi să vă doneze terenul în timpul vieţii.

Nu o puteţi împiedica să revoce testamentul.

Problema obţinerii unui titlu de proprietate pe legile restituirii nu se mai poate pune.

multumesc pentru raspuns.
in ceea ce priveste donatia, in ce conditii si de catre cine poate fi atacata? matusa mea nu are urmasi directi.
pentru a intocmi un act de donatie trebuie ca terenul sa fie intabulat?
Aşa cum testamentul pe care vi l-ar lăsa nu ar putea fi atacat pentru încălcarea rezervei, nici donaţia nu ar putea fi contestată pentru aceste motive, ci doar pentru cele care ţin de nulitatea actului.

Deoarece donaţia poate fi încheiată numai prin act autentic (deci, sub controlul de legalitate pe care îl face notarul), este greu de crezut că s-ar putea strecura motive de anulare sau de nulitate absolută în act.

Pentru a autentifica un astfel de contract, terenul trebuie întabulat.
avand in vedere ca in urma decesului tatalui dumneavoastra aveti calitatea de mostenitor al bunicii dumneavoastra prin reprezentare, puteti in temeiul Legii nr.247/2005 si a legii nr.169/1997 pentru modificarea si completarea Legii nr.18/1991 aveti posibilitatea de introduce cerere de anulare titlu de proprietate, dar se poate si de rectificare, in sensul inscrierii si a numelui dumneavoastra in totlu, la judecatoria in razac careia se afla terenul. In speranta ca v-am fost de ajutor va urez mult noroc
oanaralooka a scris:

avand in vedere ca in urma decesului tatalui dumneavoastra aveti calitatea de mostenitor al bunicii dumneavoastra prin reprezentare, puteti in temeiul Legii nr.247/2005 si a legii nr.169/1997 pentru modificarea si completarea Legii nr.18/1991 aveti posibilitatea de introduce cerere de anulare titlu de proprietate, dar se poate si de rectificare, in sensul inscrierii si a numelui dumneavoastra in totlu, la judecatoria in razac careia se afla terenul. In speranta ca v-am fost de ajutor va urez mult noroc

In nici un caz!!! Legea 169/1997 precizeaza clar cazurile in care se poate invoca nulitatea absoluta a unui titlu de proprietate, actiune imprescriptibila, iar cel mentionat de initiatorul topicului nu se inscrie in nici unul dintre ele.Actiunea privind nulitatea relativa a titlului de proprietate, care ar fi putut fi eventual invocata, se prescrie in termen de 3 ani de la data emiterii titlului de proprietate in cauza...termenul este demult depasit.