avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters77134

Activitate ContSters77134

Răspuns la discuția confidentialitate
ok, multumesc frumos,

as dori sa fiu contactata de un moderator al siteului in vederea stergerii tuturor informatiilor despre mine ce apar accesand numele (nickname) meu pe google, etc.
multumesc
Răspuns la discuția Schimbare paternitate
va multumesc mult pt raspunsuri
Răspuns la discuția Schimbare paternitate
Tagada de paternitate ar putea fi introdusa de tatal biologic? care ar putea sustine ca abia a aflat sica isi doreste copilul?
Am stat linistita pana acum, dar brusc fostul sot care nu e si tatal biologic isi doreste sa impartim custodia copilului si chiar sa o ia in vacanta in tara unde locuieste acum si nu vreau sa se intample acest lucru.
Buna ziua,

Am nevoie de un sfat. Am un copil nascut in noiembrie 2008, tatal biologic fiind din afara casatoriei, la nastere copilul a primit totusi numele sotului, (sotul stia ca nu este copilul lui, deoarece noi eram despartiti in fapt, nu si in acte), ulterior am intentat actiune de divort, finalizandu-se in 2010.
Ce pot sa fac sa nu mai fie copilul pe numele fostului sot, ci pe numele tatalui biologic al copilului, care acum consimte sa fie trecut pe numele lui.
Exista vreo sansa sa reusesc sa ii schimb numele si sa il aiba in acte pe adevaratul tata sau e prea tarziu?
Va multumesc
Răspuns la discuția scaderea indemnizatiei ccc
Va multumesc pt raspuns. Am citit legea, am vazut ca sunt incluse si iindemnizatiile pt cresterea copiilor, am vazut ca a fost aprobata la sf lunii iunie, numai ca mie pe luna iulie nu mi-a fost redusa indemnizatia.
Daca legea se aplica incepand cu luna iulie 2010 sa inteleg ca din luna august imi va fi redusa indemnizatia si pt luna curenta si retroactiv pt iulie?
Răspuns la discuția scaderea indemnizatiei ccc
Nu am inteles... pana la urma indemnizatiile pentru cresterea copiilor vor fi scazute cu 15%? Deoarece suntem deja in luna august si luna trecuta am primit indemnizatia ca si pana acum. S-a anuntat undeva ca aceasta va fi trecuta cu vederea si vor fi afectate doar salariile bugetarilor? Vreau sa stiu la ce sa ma astept. Va multumesc
Multumesc pt raspunsuri.
Nu pot iesi din casa pentru ca ,dupa nastere in urma unor complicatii nu am mai putut merge. Dar asta cred ca nu are relevanta cu subiectul.
Nu am primit nicio decizie cu suma ce ar trebui sa o primesc, e bine de stiut totusi ca va trebui sa primesc asa ceva.
Buna ziua
Am o dilema de calcul.
Am nascut in noiembrie 2008 si in februarie 2009 am depus dosarul pt concediu ingrijire copil ,dosar ce include si adevarinta de venituri, normal. Acesti bani ar trebui sa-mi fie virati dupa terminarea celor 126 zile de concediu de maternitate, adica cu 19.01.2009. Am optat ca banii sa-mi fie virati pe card. Mi-am notat suma veniturilor mele pt a-mi calcula singura cei 85 % pe care ii voi primi de la stat. 31192 ron impartit la 12 la care aplic 85% si rezulta un venit lunar de 2209 ron. In aprilie am primit o suma pe care nu o inteleg 5388 ron.Stiu ca aceasta suma este pe mai multe luni, dar pe cate? Nu stiu la cate luni se refera pentru a-mi calcula venitul pe luna.
Apelez la dvs pt ca sunt in imposibilitatea de a iesi din casa din motive de sanatate pt a ma duce in str hambarului si nu reusesc sa-i prind la telefon.
Buna ziua
Am o dilema de calcul.
Am nascut in noiembrie 2008 si in februarie 2008 am depus dosarul pt concediu ingrijire copil dosar ce include si adevarinta de venituri, normal. Acesti bani ar trebui sa-mi fie virati dupa terminarea celor 126 zile de concediu de maternitate, adica cu 19.01.2009. Am optat ca banii sa-mi fie virati pe card. Mi-am notat suma veniturilor mele pt a-mi calcula singura cei 85 % pe care ii voi primi de la stat. 31192 ron impartit la 12 la care aplic 85% si rezulta un venit lunar de 2209 ron. In aprilie am primit o suma pe care nu o inteleg 5388 ron.Stiu ca aceasta suma este pe mai multe luni, dar pe cate? Nu stiu la cate luni se refera pentru a-mi calcula venitul pe luna.
Apelez la dvs pt ca sunt in imposibilitatea de a iesi din casa din motive de sanatate pt a ma duce in str hambarului si nu reusesc sa-i prind la telefon.
Va multumesc