avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Activitate miriamcj

Activitate miriamcj

Va multumesc pentru raspuns. As dori sa va mai retin atentia putin cu acest caz. Nu este vorba despre suma care trebuie sa o returnez (200 roni) ci doar ca principiu...
Din anul 2007 mi-am schimbat domiciliul in alt judet. Anul trecut fostii vecini m-au informat ca am un plic la posta de la Casa de pensii, ei neavand dreptul sa-l ridice si sa mi-l retrimita. Eu am sunat la casa de pensii sa intreb despre ce este vorba, iar ei mi-au spus ca am de returnat pensia pe vreo patru luni (iulie-octombrie). Le-am explicat ca eu n-am mai ridicat pensia din luna august, ei mi-au dat dreptate si au spus ca trebuie sa platesc doar pe luna iulie. Acum dupa vreo 6 luni iar ma suna vecinii ca am primit plic. Sun la Casa de pensii aceeasi poveste, pensie returnata pe patru luni. Diferenta este ca acum d-na de la telefon a spus ca a facut operarea in dosar si trebuie sa platesc neaparat doar luna iulie, pentru ca in cazul pensiei de urmas se calculeaza "altfel" si nu cu "luna urmatoare".
Eu nu am ridicat/citit niciodata decizia de debit, toate discutiile au fost telefonice cu cei de la pensii, prin urmare se presupune ca mi s-a comunicat oficial despre debit?
Va multumesc inca o data pentru raspuns.
PS. Nu ma voi duce in judecata cu Casa de pensii pentru 200 roni. Ma costa mai mult doar sa merg sute de km pana in judetul respectiv (nopti si zile pe drum+ lipsa de la servici), asa ca probabil voi plati, dar intreb ca principiu.
Buna ziua
-am fost beneficiara unei pensii de urmas incepand cu anul 2003;
-in 16 iulie 2007 m-am angajat cu contract de munca. Veniturile realizate impuneau renuntarea la pensia de urmas;
-incepand cu luna august 2007 am refuzat ridicarea pensiei din motivele mentionate mai sus;
-dupa doi ani (2009) mi se cere returnarea banilor ridicati in luna iulie 2007, pe motivul "drepturi necuvenite";
Am luat decizia de a ridica pensia in iulie 2007 dupa ce am gasit pe net prevederile art. 92 al. (1) lit. d) din Legea pensiilor, din care am inteles ca nu mai am dreptul la pensie incepand cu luna urmatoare angajarii.
Trebuie sa returnez banii incasati in luna iulie 2007?
Va multumesc
Răspuns la discuția Probleme succesiune
Multumesc mult pentru promptitudine si amabilitate.

Din pacate, in cazul meu, problema o reprezinta faptul ca nu stiu unde anume s-au petrcut toate acestea; stiu ca a urmat liceul in alta localitate, s-a tot mutat...nu stiu unde s-a casatorit, ci doar locul unde a decedat (si de care ma aflu la aproximativ 400 km distanta).

O alta difcultate vad in faptul ca verisoara mea este infiata; nu stiu in ce conditii, nici unde s-ar afla actele solicitate: la locul unde s-a nascut...unde a fost infiata si...eventual "inregistrata"...

Eventual, exista o baza de date pt toata tara si de la care sa se poata obtine informatii doar pe baza numelui, eu necunoscand alte date personale?

Maria
Buna ziua!

Exista un apartament aflat in proprietatea bunicilor mei. Acestia au doi copii.

In 1996 - moare bunica;
In 1997 - moare unul din fii,( casatorit, avea un copil infiat);
In 2003 - moare celalat copil (mama mea, necasatorita, eu unic mostenitor);
In 2004 - moare bunicul.

Doresc sa intru in posesia apartamentului, fiind in acelasi timp dispusa sa despagubesc ceilalti mostenitori (matusa, respectiv verisoara mea) cu partea ce li se cuvine.

Anul trecut am deschis procesul pt succesiune, insa avand in vedere faptul ca de 12 ani am pierdut orice legatura cu acestea, nu am putut sa le contactez.

Au fost citate la ultima adresa cunoscuta - nu s-au prezentat;
Au fost citate in presa nationala (de 3 ori) - nu s-au prezentat;
M-am deplasat personal la Politia de la ultima adresa cunosuta, solicitand prin imputernicire avocatiala informatii - mi s-a raspuns ca nu au domiciliul pe aria respectivei localitati.

Astazi mi s-a SUSPENDAT pt a doua oara procesul, cerandu-mi-se indicarea adresei corecte si acte in dovedirea calitatii (certificat deces unchi, certificat de nastere veisoara, certificat de casatorie unchi). In contextul in care atunci cand s-au intrerupt relatiile eram in varsta de 13 ani, iar acum nu am rude/cunostinte care sa imi ofere detalii despre ele, nu vad cum as putea sa obtin toate aceste acte.Tot ce cunosc este numele lor complet.

As aprecia niste sfaturi din partea dumneavoastra privind atat procedura legala in acest caz cat si eventuale modalitati de a obtine informatiile solicitate fara a "bate din poarta in poarta".

Cu deosebit respect,
Maria