avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 219 soluții astăzi
Forum Activitate alexandru78

Activitate alexandru78

Răspuns la discuția Accident in Austria
am fost la asig. austriacului, acestia au trimis un expert de a vazut masina. a constatat ca partea din fata este deplasata de la dreapta la stanga si ca trebuia o oarecare forta pt asta. cam greu se poate face asa de la o masina care pleaca de pe loc (cum a declarat austriacu ca a stat la stop si apoi a plecat) a verificat tot la masina: km, data exacta de fabricatie (care de fapt nu scrie pe actele din romania), a facut poze si a notat tot ce este distrus. la plecare mi-a spus ca acum urmeaza sa decida cei de la asig si in decurs de o saptamana imi dau raspunsul. dureaza cam mult, dar sper ca asta sa fie singura problema.
Răspuns la discuția Accident in Austria
fratele meu a intrat cu fata masinii in roata din fata a masinii austriacului, apoi masina acestuia a fost frecata pe toata lungimea ei, iar masina mea a fost intoarsa vreun metru pe sensul invers de mers. parerea mea este ca avea ceva viteza si austriacu, alfel nu se intampla asa si normal daca statea la STOP si se punea in miscare n-ar fi trebuit sa se intample asa. am poze de la locul accidentului, asa cum arau asezate masinile inclusiv poze facute de politie.
ma aflu in vizita la fratele meu in Graz, mai exact in apropiere: Unterpremstatten (vreo 5 km ). vineri, 10.09.2010, in jurul orei 13.30, fratele meu a luat masina mea sa mearga pana la firma unde lucreaza. de la el de acasa este o strada cu prioritate cu viteza maxima de 30 la ora. la vreo 700m aceasta strada se intersecteaza cu o strada care are la ambele capete STOP. la aceasta intersectie a avut accident cu o alta masina care nu a oprit la indicatorul STOP. soferul acestei masini, un austriac, sustine ca el a oprit la STOP, s-a asigurat si apoi a plecat, iar din stanga (drum cu prioritate) a venit o masina cu viteza 80-90 la ora si l-a lovit. fratele meu sustine ca n-a avut viteza, poate vreo 35-40 la ora si austriacul pur si simplu o intrat in intersectie direct in fata lui . dupa impact airbagul de l-a masina n-a iesit, lucru specificat si de politisti veniti la fata locului. politistii aici nu iau decizii la un accident, doar fac constatari si poze, decizia o ia firma de asigurare. mie mi-au luat cartea verde. in austria asigurarea si talonul sunt acela lucru, lui nu i-a luat nimic, doar mi-a dat mie datele de asigurare a lui. am sunat la firma de asigurari (Generali) si find vineri dupamasa, la biroul din Viena n-a raspuns nimeni, iar la cel din Deva m-a purtat cu vb sa sun la Viena sau sa sun luni dimineata, si de ce n-am copie dupa asigurarea lui. soferul austriac care n-a stat la STOP sustine ca nu-i vina lui, deoarece fratele meu a avut viteza si el e de vina. masina, find Peugeot 307CC , toata fata e din fibra. aceasta e sparta inclusiv radiatorul, nu se poate circula cu masina si deci nu am cu ce merge acasa. astept ca luni sa vad ce rezolv la asigurare. intrebarile mele sunt:
Cine e vinovatul? fratele meu are vreo vina?
Daca soferul austriac nu-si recunoaste vina, ce pot face? pot cumva sa-l dau in judecata ca nu recunoaste ca din vina lui eu nu am cu ce merge acasa si trebuie sa stau aici pana rezolva problema asigurarile? am auzit ca dureaza daca soferii nu se inteleg.
Răspuns la discuția semnatura contravenient
am discutat cu un avocat care mi-a spus ca PV nu este nul chiar daca l-a semnat alcineva si ca doar reclamatie impotriva politistului pot face pt abuz de incredere. mi-a spus ca in OG2/2001, la nulitatea PV-ului nu este asa ceva. cum se poate ca cineva sa semneze in locul meu si actul sa fie legal? si sa semneze cu mine de fata, eu refuzand sa semnez. nu trebuia sa semneze ca martor, iar apoi sa-mi trimita politia PV-ul prin posta? l-a semnat el si politistul tot lui i l-a inmanat, nu mie, desi era pe numele meu, eu eram contravenientu. De fapt, eu am fost plecat in strainatate, iar acuma am vrut la lucrez dinnou la taxi. de 2 zile aveam masina la mine. inca nici contract de munca nu am, doar cel vechi care e inchis din decembrie 2007. am lucrat 2 ani atunci la acest patron, iar acum am vrut sa lucrez dinnou. atestatu de taximetrist e valabil pana in 2010, deci la capitolul acesta nu sunt probleme chiar daca am lipsit ceva timp. in momentul in care am fost oprit, nu practicam meseria de taximetrist, ci eram cu prietena mea, viitoarea sotie. eu stiam ca in scopuri personale trebuie sa circul fara lampa taxi si fara ceas cuplat la curent, adica oprit complect. nu aveam lampa pe masina , iar ceasu era oprit. intre timp cat am fost eu plecat articolul 34 din legea 38/2003 s-a schimbat. dupa modificari trebuia sa merg cu ceasul in pozitia liber si fara lampa. mi-a dat amenda pt ca ceasu nu era pe pozitia LIBER , la art.34 din L38/2003. in acest articol se spune despre lampa taxi. politistu a scris ca circulam in scopuri personale fara aparatul de taxat in pozitia LIBER, dar de lampa de taxi n-a specificat in PV-u unde se afla. oare nu trebuia sa specifice daca aveam lampa sau nu pe masina? amenda este de 500 lei, iar la rubrica unde se scrie ca se plateste jumatate din minimul amendei tot 500lei a scris. e bine? asa trebuia sa scrie?la L38/2003 nu se poate plati jumatate? as dori daca se poate sa primesc niste sfaturi.
Răspuns la discuția semnatura contravenient
pt ca a semnat seful in locul meu la contravenient, ar putea fi tras la raspundere? banuiesc ca politistul va fi, pt ca a lasat alta persoana sa semneze in numele meu.
sunt sofer de taxi si lucrez la un patron. am primit o amenda de la un subinspector de politie la legea 38/2003 . n-am vrut s-o semnez . seful meu era acolo. mi-a zis sa semnez si apoi sa fac contestatie. n-am vrut sa semnez. atunci seful meu i-a spus politistului ca semneaza el , iar acesta i-a intins PV-ul si seful meu l-a semnat la rubrica contravenient in locul meu. PV-ul este facut pe numele meu. eu stiu ca in momentul in care nu vreau sa semnez, politistu trebuie sa noteze in PV-ul un martor care sa semneze la rubrica martor. cat de legal este PV-ul acesta? are altcineva voie sa semneze in locul meu?(la contravenient) daca este seful meu si propietaru masinii are voie sa semneze in locul meu?