avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1390 soluții astăzi
Forum Activitate catalin dana

Activitate catalin dana

m-am gandit sa merg la avocatul poporului sa cer o consultatie, bineinteles dupa ce am trimis o cerere scrisa recomandat catre asoc de proprietari
Asociatia nu vrea sa aplice Legea. Cum ii pot obliga?
Am o datorie la plata intretinerii si mi s-au perceput penalitati. Platesc lunar, dar datorita penalizarilor nu mai ajung la zi.
Am fost la asociatie azi si le-am spus ca voi achita tot soldul in maxim o luna, cu conditia sa anuleze penalitatile in baza legii 175/2010
Adaug ca ca venitul pe membru de familie nu este mai mare de o mie de lei, iar datoria o achitat integral pana la sfarsitul lunii aprilie.
Cei de la asociatie mi-au spus ca nu aplica Legea ca nu au Norme de aplicare si sa merg eu la primarie sa ma interesez cum se aplica Legea si apoi sa vin cu informatii scrise de acolo.
Intrebare1- aveti cunostinta de cazuri in care aceasta lege a fost aplicata?
2. daca da, ma puteti ajuta cu ceva informatii care sa ma ajute?
Eu stiu sigur un caz din iasi care afost dat in judecata de Asociatie si judecatorul a hotarat ca plata debitului sa se faca pana la sfarsitul lunii mai si asociatia sa anuleze penalitatile in baza legii 175/2010.
DOAR ASA SE POATE APLICA LEGEA?
Impreuna cu sotul meu am cumparat in 2002 un apartament in iasi de la un unchi de-al meu. Am semnat impreuna un contract de vanzare -cumparare cu drept de habitatie pentru unchi pana la sfarsitul vietii. Pana in octombrie, pe lista de intretinere din blocul respectiv figura unchiul meu, care a platit intretinerea pana acum si din punctul nostru de vedere are drepturi asupra apartamentului pana la sfarsitul vietii. Cei de la Asociatia de proprietari au trecut din luna octombrie 2008 pe lista de intretinere pe sotul meu, iar unchiul s-a suparat de este chiar bolnav considerand ca este dat afara din casa. Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez, pentru ca noi nu vrem ca unchiul sa aiba sentimentul ca este dat afara din casa dupa atatia ani in care a fost liniste si nu l-a deranjat nimeni. Este doar o chestiune de hartii pe care asociatia nu vrea sa o opereze, sustinand ca noi suntem proprietari, nu unchiul care locuieste acolo si care plateste intretinerea. Vreau sa adaug din nou ca noi nu ne vrem drepturile decat dupa moartea unchiului. In contractul de vanzare-cumparare este stipulat ca ~Cumparatorul este proprietar de drept, dar de fapt va fi la decesul vanzatorului~. Exista in vreo lege ceva cu care sa pot face asociatia sa schimbe numele pe lista de la intretinere, adica sa figureze tot unchiul meu, nu sotul meu?
Multumesc.