avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate tatian28a

Activitate tatian28a

In ianuarie 2008 am accidentat pe cineva (accidentare usoara) in urma careia mi s-a ridicat carnetul de conducere. Am predat carnetul de conducere la politie, dupa care am dat politia in judecata. Dand politia in judecata, mi s-a returnat carnetul pana la terminarea procesului. Problema este ca procesul s-a terminat, eu am pierdut, am pierdut si recursul, si , normal m-am dus sa predau carnetul politiei . Acestia nu vor sa-mi retina carnetul pe motiv ca nu am certificat de grefa de la judecatorie, ca, spun ei, nu au dovada prin care sa-mi fie retinut carnetul. Vreau sa stiu daca eu trebuie sa aduc acest certificat de grefa la politie, daca sunt obligat prin lege sa fac acest lucru, si mai ales dupa ce perioada se prescrie fapta?/
In ianuarie 2007 am lovit pe cineva cu masina ( lovire usoara) in urma careia mi-a fost ridicat permisul de conducere. Am dat in judecata politia , si bineinteles ca am pierdut procesul. Problema este ca procesul s-a incheiat din august 2008 iar mie politia nu vrea sa-mi primeasca carnetul pe motiv ca nu au certificatul de grefa de la judecatorie.... Stiti cumva dupa cat timp se prescrie fapta, si daca eu sunt obligat prin lege sa aduc certificatul de grefa la politie???