Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... probleme cu carnetul de conducere
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

probleme cu carnetul de conducere

In ianuarie 2008 am accidentat pe cineva (accidentare usoara) in urma careia mi s-a ridicat carnetul de conducere. Am predat carnetul de conducere la politie, dupa care am dat politia in judecata. Dand politia in judecata, mi s-a returnat carnetul pana la terminarea procesului. Problema este ca procesul s-a terminat, eu am pierdut, am pierdut si recursul, si , normal m-am dus sa predau carnetul politiei . Acestia nu vor sa-mi retina carnetul pe motiv ca nu am certificat de grefa de la judecatorie, ca, spun ei, nu au dovada prin care sa-mi fie retinut carnetul. Vreau sa stiu daca eu trebuie sa aduc acest certificat de grefa la politie, daca sunt obligat prin lege sa fac acest lucru, si mai ales dupa ce perioada se prescrie fapta?/
In primul rand ar fi bine sa ne spuneti daca ati primit hotarea judecatoreasca si ce s-a dispus in aceasta cu privire la dreptul dvs. de a conduce autovehicule pe drumurile publice.Termenul de prescriptie este in functie de fapta care s-a retinut in sarcina dvs.Daca asa cum banuiesc este vorba de vatamare corporala din culpa fapta prev de art.a184 alin.1 si 3 din C.P. termenul de prescriptie este de 5 ani
Adică pe româneşte, te duci la tribunal iei hot de recurs (care nu se trimite acasă), şi te prezinţi la poliţia lui peşte prăjit să le dai permisul. Dacă n-ai să faci asta ai să stai pieton 60 de zile în loc de 30 sau 90 în loc de 60 ş.a.m.d.
Putea să-ţi spună asta d-nul avocat mai dinaintea mea, dar dânşii îşi închipuie că toată lumea ştie mersul şi vine aici doar ca să schimbe aşa o vorbă... Mulţi dintre ei dau răspunsuri în doi peri sau pe lângă subieact, nu se pun în pielea omului de rând care nu ştie cum merge treaba prin instanţe. Cât despre termenul de prescripţie, adică să nu le dai permisul ia-ţi gândul că nu merge. Sunt aşa de nemernici aceşti miliţieni ce n-ai văzut. Spun asta pentru că speculează chestia cu netrimisul hot jud din recurs acasă, tu n-ai de unde să ştii asta şi trece termenul de 15 zile în care trebuie să predai permisul. ei nu trimit înştiinţare cum ar fi firesc să o facă în interiorul acelui termen în care nu ţi se măreşte suspendarea că aşa sunt ei nemernici cu suflet de mamă vitregă se bucură când văd un om la necaz, mai ales când nu pot stoarce nimic de la el. Uită că poliţia ar trebui întîi să îndrume şi apoi să pedepsească... Dacă nu ar fi aşa cum spun eu nu ar fi atâţia dintre ei arestaţi, vezi cazul Piteşti sau Iaşi...