avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Activitate Adriana_84

Activitate Adriana_84

Am primit imputernicire pentru a inregistra hotararea judecatoreasca de custodie din Spania a fratelui meu. Cum trebuie sa procedez?
Discuție Codul muncii
Buna ziua,
am nevoie de ultima varianta a codului muncii, daca ma poate ajuta cineva cu o varianta pdf, sau un link de unde as putea sa-l descarc...
Va multumesc
Buna ziua!
Tatal meu a lovit vinerea trecuta un pieton pe zebra.Pur si simplu nu l-a vazut, asta probabil ca a iesit in fuga din curtea unui sanatoriu fara sa se asigure. Exista si martori care pot sustine asta. Politia a venit la fata locului a facut poze, etc..... Masura luata pe moment a fost ridicarea carnetului de conducere si acordarea unei adeverinte pentru a mai putea circula cu masina. Problema este ca trecerea de pietoni nu este indicata de nici un indicator pentu ca sa vada si soferii ca ea exista. La cativa metrii de aceasta zebra mai este inca o zebra care este indicata doar din celalalt sens de circulatie. In raportul politiei se mentioneaza ca exista atat indicator de circulatie cat si indicator luminos intermitent, ceea ce nu e adevarat. tatal meu a refuzat sa semneze acest raport pentru ca nu e adevarat ce contine, dar nu stiu cat de mult il ajuta acest lucru. Raspunsul pulitistilor a fost destul de impertinent si au spus ca nu are decat sa demonstreze singur ca acolo nu exista eceste semne printr-o expertiza a politiei judetene care il costa 1500 RON.
Pietonul nu a avut nevoie doar de vreo 2 zile de internare, mai mult pentru supraveghere, si o mica problema la glezna care nu a necesitat gips sau altceva. Inca nu s-a prezentat la politie pentru plangere si nici pentru a prezenta certificatul medico-legal. Tatal meu l-a vizitat la spital pentru a vedea cum se simte si pentru a incerca sa ajunga la o intelegere amiabila cu tipul, dar pretentiile lui mi se par mult prea exagerate, vrea 5000 RON.
Tatal meu nu stie ce sa faca, eu l-am sfatuit sa nu dea nici un ban si sa astepte ca individul sa depuna plangere, dar as avea nevoie si de sfatul vostru.
Cat de grava este fapta tatalui meu in conditiile in care trecerea e doar o zebra stearsa pe sosea intr-o zi ploioasa si noroioasa, si cum poate demonstra asta fara a plati atati bani pe o alta expertiza? Si ce se poate intampla daca persoana respectiva depune plangere impotriva tatalui meu?