avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate motzul

Activitate motzul

Răspuns la discuția Pensie Deportati ....
Am sa va sciru hotararea judecatoreasca...:

Stabileste ca recalmanta este beneficiara a drepturilor prevazute de legea 189/200 pentru perioada aprilie 1943-septembrie 1944 care se vor calcula incepand cu data formularii cererii la 06.10.2004
Buna ziua am o intrebare pentru dumneavoastra in speranta ca ma puteti ajuta, pentru ca pe unde am fost si am intrebat toti au dat din umeri si nu stiau ce sa zica ...
Cazul se afla in felul urmator ... in urma unui proces cu casa de pensii ce a duat 4 ani am avut castig de cauza anul acesta primind decizia de pensionare acum cateva saptamani. In aceasta decizie se acorda o indemnizatie L.189/2000 de 711663 lei si valoarea punctului de pensie de 2652000 notificanduse ca plata se face incepand cu data de 06.10.2004.
Intrebarea mea este care ar fi suma primita din 2004 pana in 2009 si care ar fi pensia lunara la ora actuala ..
Menntionez ca perioada de depoartare este de 1 an si 5 luni.
Buna ziua ... ma judec cu casa pensiei de 4ani si cateva luni ... acum cateva saptamani mi-a venit confirmarea ca am dreptul la pensia acordata pentru deportati pe criterii etnice. Nelamurirea mea este daca inafara de acea pensie de 260ron se acorda si alte despagubiri de catre statul roman?...

Pe decizia de pensie de 260RON am notata o indemnizatie de 711000 lei(ron sau rol nu mi-a putut zice nimeni) pe baza legii 198/2000

Va rog scoatetima din aceasta ceata creata de cei de la casa de pensii

Multumesc anticipat