Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrebare in baza legii 198/2000!, Info pls
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrebare in baza legii 198/2000!, Info pls

Buna ziua ... ma judec cu casa pensiei de 4ani si cateva luni ... acum cateva saptamani mi-a venit confirmarea ca am dreptul la pensia acordata pentru deportati pe criterii etnice. Nelamurirea mea este daca inafara de acea pensie de 260ron se acorda si alte despagubiri de catre statul roman?...

Pe decizia de pensie de 260RON am notata o indemnizatie de 711000 lei(ron sau rol nu mi-a putut zice nimeni) pe baza legii 198/2000

Va rog scoatetima din aceasta ceata creata de cei de la casa de pensii

Multumesc anticipat
Legea 189/2000 se refera tocmai la despagubirea persoanelor ce au fost deportate sau nevoite sa se refugieze pe criterii etnice. aceste despagubiri sunt acordate in forma unor indemnizatii lunare ce se platesc de catre casa de pensii. In situati in care nu ati suferit alte prejudicii decat cele prevazute de aceasta lege, indemnizatia este singura despagubire acordata de Statul Roman. aceasta indemnizatie se majoreaza aprox la 2 ani prin OUG.

Av. Gheorghe Alexandru