avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 819 soluții astăzi
Forum Activitate juann

Activitate juann

Multumesc foarte mult pt.informatiile furnizate mai sus si daca se poate sa primesc si alte pareri . Multumesc.
Va rog daca se poate sa-mi explicati de ca se poate intoarce impotriva mea ca fost agent vanzari din moment ce am respectat conditiile cerute de firma . Multumesc
Am fost angajat agent vanzari la o firma de productie si distributie materiale de constructii. In 2008 , am fost contactat de un reprezentant ,care se prezenta ca imputernicit al acestei firme,pt. acumpara si revinde produse din portofoliu. Dupa mai multe intalniri cu acesta , inclusiv in prezenta dir.de vanzari al firmei noastre si dupa analiza bonitatii acestei firme ,s-a convenit inceperea colaborarii dupa semnare contract de v/c si CEC garantie.
S-au realizat cateve livrari catre aceasta firma , perioada in care ma intalneam cu acest reprezentant si ridicam BO conform facturi.Am considerat ca soldul existent este suficient de mare si am asteptat decontarea primelor livrari (care au fost de refuz BO-lipsa total disponibil). Ulterior firma a depus CEC-ul garantie care a venit refuzat la plata -lipsa total disponibil.In toata prioada aceasta am incercat sa am intanire si cu administratorul societatii , dar din diverse motive invocate de acesta nu am reusit sa ne intalnim.
Dupa depunerea plangerii din partea firmei mele , am dat doua declaratii de martor in trei ani.Din informatiile mele se pare ca "reprezentantul"firmei nu avea identitatea reala cu care s-a prezentat , contractul nu era semnat de administrator ,iar acesta se pare ca ar fi pierdut acte de firma , cerficat , CEC-uri semnate si BO semnate, lucru care nu mi-a fost adus la cunostinta niciodata in convorbirile telefonice pe care le-am avut cu acesta.
In 2009 impotriva firmei s-a inceut procedura de insolventa , solicitata de o firma de leasing.
Ce mi se poate intampla , ar fi nevoie de un avocat si daca firma angajatoare se poate indrepta impotriva mea dupa terminaraea procesului?Lucrez de peste 10 ani in domeniul vanzari si nu am intalnit astfel de cazuri.Multumesc
Discuție multumiri
Sunt un membru relativ nou si sunt foarte multumit de colaborarea care exista ,solidaritatea , de opiniile exprimate si ajutorul dat la problemele ridicate.
Este fffffffffffffffff util.
Sper ca in scurt timp sa-mi realizez o lista de prieteni.
Multumesc si felicitari !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Daca se pot exprima si alte pareri referitoare la acest subiect , le astept cu nerabdare!
Va mutumesc.
Va multumesac f. mult pentru raspunsuri si as dori si alte pareri , privind modalitatea de solutionare , fiind vorba de o suma mare de recuperat.
Cu respect.
Va salut ! Ridic o problema de drept comercial , cred.
Firma X (furnizor) a incheiat cu firma Y (beneficiar)un contract comercial , firme Y depunand un BO garantie .S-au efectuat livrarile (perioada oct-nov 2008), pt. fiecare livrare firma Y eliberand BOla scadente conform facturilor emise.In luna Ianuarie 2009 la o vizita efectuata la administratorul firmei Y(deoarece se apropia scadenta la plata), de catre reprezentantul firmei X , a fost anunt ca a vandut (100%)firma Y altei persoane (prin act notarial , predare la banca, predare creante , etc.),care avea acum calitatea de administrator si acesta din urama nu poate fi contactat. Vanzarea firmei s-a efectuat in luna dec.2008 ,fara a fi anuntati creditorii (furnizorii), tainuind acest lucru timp de o luna.
1)Daca este valabil contractul comercial, instrumentele de plata,Etc?
2)Daca poate fi tras la raspunde vechiul administrator in cazul neplatii creantelor de catre firma Y?
3)Cum pot fi recuperate creantele de la firma Y?
Orice sfat juridic ma ajuta foarte mult. Va multumesc
VA MULTUMESC PT. SOLUTIILE JURIDICE OFERITE !!!!!!!!!!!!!!!!!
Ma ajuta foarte mult.
Multumesc inca o data pt. sfaturile primite , ma ajuta f. mult.
Doresc daca se poate un raspuns la inrebarea a doua, referitoare la posibiliatea ca eu sa fiu actionat in instanta de catre firma angajatoare pt. recuperare prejudiciu , din moment ce exista toate documentele ( contracte, instrumente plata, etc) de colaborare cu firmele care nu au onorat platile( au intrat in CIP) cu respectarea procedurii de lucru.
Am prezentat un paragraf din fisa postului (la mesajul initial) , obligatiile privind raspunderea privind incasarea.
Astept daca se poate pareri.
Multumesc foarte mult pentru informatii si revin cu precizarea ca obligatiile precizate mai sus sunt din fisa postului .Penrtu fiecare contract incheiat s-a respectat procedura de lucru.
Multumesc si astept alte raspunsuri.