avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate lotus25

Activitate lotus25

Daca in urma unui accident de munca in constructii a rezultat decesul unui om, care sunt repercursiunile asupra colegilor? Acesta (maistrul) a facut instructajul SSM, toti cei din echipa stiau ce avea de facut, iar in urma neglijentei/neatentiei unui coleg de echipa, a avut loc o manevra din cauza caruia a rezultat decesul. Presupun ca toti au o responsabilitate si o parte de vina - colegii, maistrul, seful de santier. Si mai presupun ca ITM va face o ancheta ce va dura o vreme, va lua declaratii etc. Intrebarea mea este - ce argumente exista pentru a-i linisti pe ceilalti? Sa ia legatura cu un avocat in ce specialitate (ca sa le explice in detaliu)? Va multumesc.
Răspuns la discuția loc de parcare propriu
Buna
eu inteleg ce ziceti, dar la mine nu este cazul sa cer ajutorul primariei, pt ca aici este curte, deci este proprietate privata a celor doua blocuri.:). Terenurile publice apartin de primarie, deci tot ce se afla in afara proprietatilor.
Buna ziua,
as vrea sa ma ajutati cu urmatoarea problema, poveste mai lunga:
Am cumparat un ap intr-un bloc acum 13 luni, bloc care imparte o curte cu inca un alt bloc, cele 2 blocuri au adrese diferite , nr 63 si 65, dar au curte comuna. In contract scrie "cu partile indivize comune in cota de 9, 16/100-a parte, inscrise in cf colectiva a dreptului de superficie..." iar curtea este ocupata de masini, printre care am inceput si eu sa-mi parchez masina de mai bine de 6 luni, intr-un loc anume, in spatele blocului - in curte. Specific ca in spatele blocului, incepand de la gard, mai sunt parcate inca 3 masini ale vecinilor din blocul meu. In restul curtii, si anume cam vreo 8 locuri, in general sunt ocupate de masini ale locatarilor din celalalt bloc. Cu ocazia surprizei de a gasi pe cineva parcat in locul unde in general parchez eu, am solicitat administratorului blocului meu (care e si adm al celuilalt bloc) o sedinta cu locatarii ambelor blocuri, pt a discuta despre locurile de parcare. De la noi din bloc s-au prezentat majoritatea, de la celalaltc cam 20-30%. Si ca urmare a sedintei, nu s-a stabilit nimic, deci s-a comunicat ca fiecare parcheaza dupa cum gaseste loc. Acest eveniment a avut loc in noiembrie 2008. Doar in aceasta luna deja e a 3-a oara cand gasesc un anume autovehicul , al carui proprietar locuieste in celalalt bloc (nu stiu daca e proprietar sau nu), in locul unde imi parchez eu masina. Prima data i-am lasat un biletel in care il rog sa nu mai parcheze aici, ci langa blocul in care locuieste. Intrebarea este: cum se poate obtine o strategie sau un regulament prin care fiecare sa aiba propriul sau loc de parcare? Pe mine ma deranjeaza faptul ca daca m-am stabilit intr-un loc, vine altul si "ma da afara". nu ar conta daca ar fi alt loc, vreau doar sa stiu ca asta e al meu si e batut in cuie. Ce este de facut? Sa delimitam proprietatile? asa fiecare stie care e spatiul comun al blocului in care locuieste