avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 886 soluții astăzi
Forum Activitate nicucraker969

Activitate nicucraker969

Răspuns la discuția CERERE CATRE INSTANTA DE JUDECATA
am facut modificarea de care spuneati mai sus.insa eu nu stiu unde trebuie sa las cererea si actele in cadrul judecatoriei!si nici nu stiu ce sa cer..reabilitare de drept sau judecatoreasca???amnezile penale sunt de acum 13 ani pentru conducere fara permis(am condus o mobra-50 cm ) si in instantele de atunci am fost cu permisul de conducere aferent categoriei pe care l-am luat pana am ajuns in instante.chitantele amenzilor nu le mai am (sunt doar 13 ani de atunci si nu mai stiu de ele, dar le-am platit)si am considerat ca e mai bine sa le reachit din nou pentru a putea face dovada platii!!
ma gandesc ca in acelasi timp sa trimit si un memoriu cu cele semnalate in cerere catre seful inspectroratului judetean de politie pe care sa-l trimit prin posta cu comfirmare de primire(poate are in competenta radierea amenzilor din cazier)

multumesc mult si astept nerabdator un raspuns urgent!maine trebuie sa merg sa fac ceva in acest sens sa termin cat pot de repede cu eliminarea amenzilor din cazier intrucat sunt pregatit sa dau examen auto in vederea obtineri categoriei b si nu mi-a fost acceptat dosarul pt examen pe motvi cazier-patat!
Răspuns la discuția Reabilitare-Cazier
si ce fac cu cererea si celelalte acte???unde o depun??se rezolva in aceiasi zi???
vreau sa merg luni 10.03.2009 cu urmatoarea cerere si catele care reies din ea pentru a sterge doua manenzi din cazier de acum 13 ani.as vrea sa ma ajutati sa-mi spuneti daca e bine formulata,daca mai trebuie sa mai adaug ceva si unde trebuie sa o las sau ce am de facut cu ea acolo.nu-mi pot permite sa-mi angajez un avocat si trebuie sa ma descurc singur.va implor ajutati-ma!!!!

DOMNULE PRESEDINTE,


Subsemnatul .....,nascut la ......., domiciliat in orasul ........,strada . ........NR...., judet Dambovita, va rog sa constatati intervenirea reabilitarii de drept in cazul meu, in vederea radierii amenzilor din cazierul judiciar .


In fapt, prin sentintele penale :

nr.433, din 20.02.1996, a judecatoriei Targoviste,in baza art.36 alin.1, din decret 328/1966, am fost condamnat la plata unei amenzi de ...4lei.......,si cheltuieli judiciare de ...1leu.......,pentru fapta comisa la data de ....................

nr. 4 ,din 27.03.1996, a judecatoriei Pucioasa , in baza art.36 alin.1, din decret 328/1966, am fost condamnat la plata unei amenzi de ....10lei......, cu suspendare, gratiata leg.137/1997,si cheltuieli judiciare de ....1leu....... pentru fapta comisa la data de ....................


De la data executarii si pana in prezent nu am mai avut antecedente penale, iar in aceasta perioada am avut asigurata existenta prin munca cinstita, am avut o buna conduita si am achitat in intregime amenzile si cheltuielile judiciare la plata carora am fost obligat.

In toata aceasta perioada am fost incadrat in munca la SC ......si am locuit efectiv in orasul .....
In drept, imi intemeiez cererea in baza prevederilor art. 134 din Codul Penal

Dovada cererii o fac cu urmatoarele acte pe care le anexez:copie a cartii de identitate,cazierul judiciar in original, copii legalizate ale hotararilor definitive de condamnare, chitantele de achitare a amenzilor si a cheltuielilor judiciare, precum si o caracterizare din partea Primariei Orasului in care locuiesc, din care rezulta dovada bunei mele conduite in societate si in familie.




Data depunerii

…………..

Semnatura,

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI PUCIOASA


astept nerabdator raspunsurile voastre!!!!!
Răspuns la discuția Reabilitare-Cazier
LUNI MA DUC LA JUDECATORIA PUCIOASA CU URMATOAREA CERERE SI URMATOARELE ACTE CARE RIES DIN CERERE!MAI TREBUIE ADAUGAT CEVA SAU MODIFICAT????UNDE TREBUIE SA O LAS SAU CE TREBUIE SA FAC CU EA ACOLO????VA ROG MULT AJUTATI-MA!!!!

DOMNULE PRESEDINTE,


Subsemnatul ........,nascut la .......... domiciliat in orasul .......,strada ........., judet Dambovita, va rog sa constatati intervenirea reabilitarii de drept in cazul meu, in vederea radierii amenzilor din cazierul judiciar .


In fapt, prin sentintele penale :

nr...., din ........, a judecatoriei Targoviste,in baza art.36 alin.1, din decret 328/1966, am fost condamnat la plata unei amenzi de ....4LEI......,si cheltuieli judiciare de ...1LEU.......,pentru fapta comisa la data de ....................

nr. 4 ,din 27.03.1996, a judecatoriei Pucioasa , in baza art.36 alin.1, din decret 328/1966, am fost condamnat la plata unei amenzi de ..10LEI........, cu suspendare, gratiata leg.137/1997,si cheltuieli judiciare de ........... pentru fapta comisa la data de ....................


De la data executarii si pana in prezent nu am mai avut antecedente penale, iar in aceasta perioada am avut asigurata existenta prin munca cinstita, am avut o buna conduita si am achitat in intregime amenzile si cheltuielile judiciare la plata carora am fost obligat.

In toata aceasta perioada am fost incadrat in munca la SC ......... si am locuit efectiv in orasul ......
In drept, imi intemeiez cererea in baza prevederilor art. 134 din Codul Penal

Dovada cererii o fac cu urmatoarele acte pe care le anexez:copie a cartii de identitate,cazierul judiciar in original, copii legalizate ale hotararilor definitive de condamnare, chitantele de achitare a amenzilor si a cheltuielilor judiciare, precum si o caracterizare din partea Primariei Orasului in care locuiesc, din care rezulta dovada bunei mele conduite in societate si in familie.




Data depunerii

…………..

Semnatura,

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI PUCIOASA.




Răspuns la discuția Reabilitare-Cazier
mentionez ca cererea pe care am facut-o era CERERE PENTRU SENTINTA DEFINITIVA (cerere tip)
Răspuns la discuția Reabilitare-Cazier
salut! am incercat sa bag dosarul cu cazierul patat si nu a fost acceptat.ei vor cazierul alb.varianta cu politia pica intrucat la politie ....e ca la politie!ca pe vremuri.suni...raspunde faxul...intrebi nu-ti raspunde nimeni sau o tot scalda!
am ales sa-mi cer reabilitarea de drept pe cale legala.am mers la judecatorie,am completat o cerere tip pentru copie dupa sentinta penala,am atasat la ea un timbru judiciar de0,15lei,o taxa timbru de 2 lei(cred ca fiscala),am fost cu astea la legistratura,mi-au stampilat si scris ceva pe cererea tip dupa care am fost la arhiva, am dat-o acolo si mi-au zis sa vin luni 09 02 2008 .ce pasi mai am de urmat?ce acte sau cereri imi mai trebuie pentru a continua si unde trebuie sa mai merg pentru a fi reabilitat ??

multumesc mult de tot si astept cu nerabdare sfaturile dumneavoastra!
Răspuns la discuția Reabilitare-Cazier
astazi am luat cazierul si e trecut asa:
este inscris ....in cazierul judiciar cu urmatoarele date:
40 000 lei vechi amenda pt art36 alin 1 dec 328/1966 sent pen 433/1996 judecatoria targoviste
100 000lei vechi amenda cu suspendareped gratiata leg.137/1997 pt art36 aln1dec328/1996 sent pen 4 27 03 1996 judecatoria pucioasa

mai are rost sa fac memoriu catre chestor ipj targoviste sau va trebui sa merg neaparat in instanta pt a-mi cere reabilitarea?

si inca ceva...imi primeste dosarul cel de la politie in vederea sustineri examenului pt permis auto cat b cu acest cazier???
multumesc inca o data si astept raspunsurile voastre!!!
cu stima!!!
Răspuns la discuția Reabilitare-Cazier
am trimis astazi un mail pe adresa cabinet@db.politiaromana.ro cu urmatoarele


Numele meu este .....,din orasul fieni, judet dambovita,domiciliat pe adresa strada........nascut la data de ......in localitatea ..........,fiul lui ..........., cu cnp .....................si as vrea sa ma ajutati intr-o problema privind cazierul meu.
De curand am terminat de facut scoala de soferi pentru categoria b,am incheiat tot dosarul urmand sa mai ridic doar cazierul si sa introduc dosarul in vederea sustineri examenului de obtinere a permisului de conducere.ajungand vineri 30 01 2009 la politia targoviste de pe bulevardul garii in vederea ridicari cazierului,am completat cererea de obtinere a cazierului si dupa cateva minute, domnul de la ghiseu mi-a spus ca cazierul nu este curat si ca nu prea sunt sanse sa pot fi admis in vederea sustineri examenului ,si sa vin pentru ridicarea cazierului luni 02 februarie 09.Il intreb care ar fi cauza si-mi spune sa-mi amintesc bine.mi-am amintit ca in urma cu aproximativ 14 ani am condus pe drumurile publice o motoreta marca mobra de 50 cm fiind prins de doua ori de agentii de circulatie.in urma aceasta m-am ales cu 2 dosare penale care s-au rezolvat primul cu o amenda administrativa ,iar cel de-al doilea cu o amenda penala de 100 lei vechi cu suspendare(din cate imi amintesc).in timpul procesului am sustinut examen de obtinere a permisului pentru categoria G(reprezentand categoria pentru condus motorete) si am obtinut permis de conducere.probabil ca aceasta a fost o circumstanta ajutatoare in fata instantei ca am obtinut permisul de conducere intre timp ,am recunosut fapta cu parere de rau fiind sincer pe durata anchetei ,judecatorul a decis ca au fost fapte necugetate create de teribilism adolescentin si poate de aceea am fost sanctionat asa.regret si acum ceea ce a fost atunci insa timpul nu se mai poate intoarce!permisul a fost obtinut la data de 29 09 1995,permis pentru categorie G(motorete)si are semnatura mr Chirita,numarul permisului fiind Do42993B.Am circulat si nu am avut abateri timp de cativa ani ,dupa care valabilitatea permisului a expirat urmand al preschimbat.nu a mai fost preschimbat intrucat nu-mi mai erau util nemaiavand motoreta.
Sunt disperat acum ca nu am cazierul alb si nu stiu daca mi se va primi dosarul pentru a sustine examen.am inteles ca trebuia ca dupa nu siu ce timp sa merg sa fac reabilitare.nu am avut cunostinta de asa ceva si acum intampin probleme.eu nu mai stiu precis nici datele de proces si nu-mi amintesc ca in urma lor sa fi primit vre-un act,sau poate nu mai am.
Din cate m-am informat si eu(neavand cunostinte juridice sau depre drepturile mele macar)am aflat ca reabilitarea trebuia sa intervina automat in cazul meu trecand 14 ani fara sa comit ceva penal.un prieten mi-a zis ca in conformitate cu prevederile art 134 din codul penal trebuia sa intervina reabilitarea de drept a mea
ART. 134
Reabilitarea de drept
Reabilitarea persoanei fizice are loc de drept în cazul condamnãrii la amendã sau la pedeapsa închisorii care nu depãºeºte un an, dacã în decurs de 3 ani condamnatul nu a sãvârºit nicio altã infracþiune.
-mi sa spus sa merg in audienta la comandant sa semnalez aceste aspecte si daca nu gasesc intelegere sa urmez o a doua varianta in care sa cer reabilitarea in cadrul unei instante de judecata.
Ma puteti ajuta macar cu o informatie in ceea ce as putea sa fac si cui sa semnalez aceste aspecte pentru a putea da examen si a putea intra si eu in randul oamenilor cinstiti fara cazier??sunt disperat gandindu-ma ca ar putea trece timp mult pentru reabilitare si am sa uit tot ce am invatat la scoala!
Mai mentionez ca referitor la conducerea mea fara permis de acum 14 ani, acum nici nu mai trebuie permis pentru conducerea vehicolelor de 50cm,fiind necesar doar un curs de legislatie rutiera!



E BINE FORMULAT???
AS VREA SA TIMIT SI UN MEMORIU LA COMANDANTUL IPJ DAMBOVITA PRIN POSTA.


Răspuns la discuția Reabilitare-Cazier
eu am lociunta in oras fieni judet dambovita.buletinul si eliberarea acestuia sunt eliberate in oras fieni.eu am solicitat cazierul in municipiul targoviste.de acolo se ia cazierul.o sa fac un memoriu si o sa-l pun la insperctoratul judetean de politie sau unde??este oare o cale in care se poate rezolva reabilitarea???va rog mult poate ma ajutati cu un raspuns cat mai concret sa pot merge la sigur,(dupa cum spuneam stau la 50 km de targoviste).imi putesi spune cam ce sa contina memoriul si cam ce termeni sa folosesc pentru ca nu am cunostinte juridice!memorilul il las acolo sau merg intr-o audienta???multumesc inca o data celor ce-si dau interesul pentru a ma ajuta macar cu un minim de informatie!!!astept in continuare nerabdator raspunsurile voastre.maine merg dupa cazier si as vrea sa o rezolv cumva daca se poate!
Răspuns la discuția Reabilitare-Cazier
unde sa fca memoriu la politia din orasul in care sunt sau la politia de unde iau cazierul??eu sunt din oras fieni iar cazierul il iau din targoviste?ce trebuie sa cuprinda acest memoriu???ar fi o sansa sa o rezlov asa>?reabilitarea de drept din ce inteleg eu nu ar trebui sa se opereze singura in cazier dupa o perioada indelungata de timp de la incheierea procesului??trebuie sa mentionez in memorium si aspectele privind faptul ca acum nici macar nu mai e penala fapta de atunci??va rog din suflet poate ma ajutati cu sugestii informative ca eu cum spuneam nu-mi cunosc deplin drepturile si nu am cunostinte juridice!!multumesc anticipat!!