avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Activitate Aender84

Activitate Aender84

Asta stiu ca se intampla in mod normal. dar intreb daca este absolut necesar sau se poate trece sub o alta formulare.

Multumesc
Multumesc tuturor pentru lamuriri.

O alta intrebare, este daca in declaratia privind provenienta bunului este sau nu necesar sa fie mentionat starea civila si faptul ca este bun propriu, avand in vedere faptul ca acest lucru este precizat in contractul anterior de vanzare cumparare, si este mentionat si in extrasul curent de carte funciara.

Multumesc
As dori sa ma ajutati cu raspunsul la intrebarea daca in calcularea somajului se iau in considerare si toate sporurile de care angajatul beneficiaza.

Multumesc
Exista totusi posibilitatea ca daca respectivul vanzator nu este casatorit si este intr-o relatie de concubinaj, in cazul unui eventual partaj pot avea probleme? Sau poate in vreun fel contractul sa intre in nulitate?
Multumesc pentru raspuns. Am discutat si cu notarul si mi-a spus ca intr-adevar, fiind vorba si de procesare de date personale, poate respecta decizia vanzatorului. Am dorit sa aflu si o a doua parere legat de eventuale partaje ce pot avea loc in perioada ce a trecut de la dobandirea imobilului si pana in prezent (starea civila a proprietarului poate fi schimbata la momentul actual)

Multumesc
Buna ziua,

sunt in procesul semnarii unui contract imobiliar de vanzare cumparare iar prezentul proprietar a cerut sa nu fie precizata in contract starea lui civila la momentul semnarii.

Actul de proprietate apare trecut doar pe numele persoanei in cauza (necasatorit fiind), in extrasul de CF apare ca fiind necasatorit si as dori sa stiu daca pentru mine ca viitor proprietar poate aparea vreun risc.

Multumesc
nu... am refuzat sa semnez procesul verbal
Salutare in primul rand celor de aici. In urma cu 2 luni mi-am incetat activitatea la o societate comerciala. In decursul lucrului, am efectuat un curs de specializare pentru care am semnat un act aditional. La plecare mi s-a taiat factura pentru toate cheltuielile mai putin cursul in sine pentru care nu exista factura la momentul respectiv. Am achitat toat ce a fost de achitat dar mi s-a mai solicitat sa semnez o hartie prin care ma oblig sa platesc eventuale debite in momentul in care va aparea factura. Am refuzat sa semnez acel document, iar cand am mers sa imi ridic cartea de munca mi s-a adaugat in procesul verbal de predare-primire mentiunea ca va trebui sa platesc in momentul in care apare factura.

Ce posibilitate exista ca eu sa imi ridic cartea de munca in conditii normale???