avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Activitate criscris19

Activitate criscris19

Răspuns la discuția achizitionare teren
Multumesc de ajutor.
Buna. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Exista vreo posibilitate de a achizitiona in mod legal, o bucata de teren, avand in vedere faptul ca acesta nu este dezmembrat(e inscris in cartea funciara impreuna cu o casa). Proprietarul e dispus sa vanda o bucata anume, dar daca nu e parcelat terenul ce act ar trebui sa incheiem sa nu am probleme pe viitor.
da, este vorba intr-adevar despre o comuna. Cei de aici cred ca pot face orice pe spinarea oamenilor. Nu stiu cum se va rezolva, dar oricum voi face tot ce imi sta in putinta pentru a iesi cu bine din aceasta situatie. multumesc de raspuns
multumesc. Maine voi merge in audienta la domnul primar sa vedem ce are de zis, caci cel de la urbanism mi/a zis in fata ca daca ar fi sa despagubeasca pe toti, din ce ar mai trai primaria....cam asa s-a exprimat.
multumesc pentru incurajare.
multumesc pentru raspuns. Cam asa credeam si eu, dar totusi speram sa fie vreo portita de scapare. Multumesc oricum:(
Sunt proprietara unui teren intravilan de 700 mp. De la primarie mi/au spus ca am nevoie de intocmirea unui PUZ pentru a primi autorizatie de constructie. Pana aici bine, dar ulterior aflu ca pentru aprobarea PUZ/ului de consiliul local trebuie sa cedez 5 metri din teren *(lungime 34m), adica sa cedez cca 150 mp pentru largirea drumului existent. Cand am intrebat de despagubiri mi-au spus ca nici vorba de asa ceva, pentru ca terenul va ramane pe numele meu, doar... nu pot sa/l mai folosesc. Dac[ stiti actul normativ care reglementeza asa ceva sau ati trecut prin asa ceva va rog sa-mi raspundeti, pentru ca eu am platit 700 mp, nu 550. Va multumesc.