Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... achizitionare teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

achizitionare teren

Buna. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Exista vreo posibilitate de a achizitiona in mod legal, o bucata de teren, avand in vedere faptul ca acesta nu este dezmembrat(e inscris in cartea funciara impreuna cu o casa). Proprietarul e dispus sa vanda o bucata anume, dar daca nu e parcelat terenul ce act ar trebui sa incheiem sa nu am probleme pe viitor.
Faceți dezmembrarea și apoi contractul de vânzare/cumpărare.
Angajați un expert topometrist care să vă facă schițele, apoi întocmiți actul de dezmembrare în baza schițelor, apoi cumpărați bucata de teren liberă de construcții.
Daca va profita situatia -cumparati o cota parte indiviza de x% din dreptul de proprietatea asupra terenului(determinati si suprafata in mp si unde va fi situat terenul cumparat) prevalati-va si de dreptul de folosinta, sau de acces, dupa caz, asupra celeilalte cotei indivize de y % din restul terenului/sau parte din aceasta cota, ramasa in proprietatea vanzatorului(delimitatii si suprafata acestuia in procente/ cota indivaza si mp si unde este situat.)
In aceasta situatie veti deveni copropietari pe intreg terenul -bun imobilul si veti putea pe viitor sa-l dezmembrati conform suprafetelor deja delimitate si in mp.
Luatii acceptul vanzatorului, ca odata cu vanzarea, sa va permita si construirea unui imobil pe cota d-vs. Acest accept, pentru o viitoare constructie, este foarte important
in situatia in care ajungeti in contradictoriu in instanta
Multumesc de ajutor.