avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 124 soluții astăzi
Forum Activitate deltablu

Activitate deltablu

Buna,fratele prietenei mele a fost prins in Austria impreuna cu alti 4 si inchisi pt furt din magazine.Din cate am inteles marfa a fost recuperata ,dar nu poate lua legatura cu el ,nu stie daca are voie la vizite .Stiti cumva cat este pedeapsa pt furt in Austria si daca cu ajutorul unui avocat il poate scoate????
Multumesc.
Răspuns la discuția contract prenuptial in Germania
D-na avocat Cermak,
apartamentul este in Romania,el este cetatean german ea este romanca.L-a trecut in contractul de vanzare -cumparare al imobilului.#-o contractul prenuptial prevede ca nici unul din 2 sa nu poata vinde NIMIC unul fara celalalt ,chiar daca lucrurile au fost dobandite inaintea casatoriei .
Prietena mea este disperata nestiind ce sa mai faca.S-a casatorit in urma cu 17 ani in Germania facand acest contract prenuptial.Acum casatoria lor a luat sfarsit ,deoarece si-a gasit sotul in pat cu verisoara ei....inainte de casatorie ea avea deja apartament in proprietatea ei,dar avand incredere in sotul ei,l-a trecut si pe acesta in contrac.A inaintat divort si ar vrea sa-si vanda apartamentul,dar nu poate fara semnatura lui,vrand si jumatate din banii luati,chiar daca omeneste nu-l asteapta nimic,fiind cumparat de ea prima.Avocata sa i-a spus ca nu poate face absoult nimc ,decat sa-i dea si lui bani.Va rog daca o puteti ajuta cu ceva sfaturi.
Va multumesc anticipat in numele ei.
Am sa-i trasmit avocatei mele acest detaliu.Din cate a inteles au mai fost si alte infatisari de care eu nu am avut cunostinta,sa vedem daca va reusi sa obtina amanare pe marti 10.02.demonstrand ca noi nu suntem in Romania si nu aveam de unde stii de proces.Am aflat de citatie prin pura intamplare de la o fosta vecina,de la fostul domiciliu.Am si '''norocul''' de-a avea cea mai nebuna judecatoare (nu s-a casatorit deoarece barbatul a parasit-o in ziua nuntii si de atunci a luat-o razna).Trebuie sa fac imposibilul ca acest individ sa nu se mai apropie de mine sau de copil.Il foloseste doar ca pe un mod de razbunare.Intrebarea este :oare noi puteam face toate astea la el in tara????(in Iran)
D-na avocat,el mie personal nu mi-a dat nici un ban pt copil(nici lichizi ,nici prin alte servicii-on line sau western).Din cate am inteles el trimitea bani mamei mele ,cu care nu mai sunt in relatii bune de mult.Nu pot sa merg de urgenta in tara deoarece copilul are teze in aceasta perioada,in schimb am luat un avocat,pe care l-am auzit chiar acum,si mi-a spus ca singuru lucru pe care-l poate obtine e ca el sa viziteze copilul in Italia,unde va fii un pic mai greu sa ajunga deoarece are nevoie de viza.Cauza este marti,iar eu am aflat tarziu,avocatul sa speram ca obtine o alta amanare...Va multumesc mult pt raspuns si am sa-i comunic avocatului meu aceasta idee,de-a fii ascultat copilul.
Sunt divortata din 2000 de cetatean iranian,din casatorie rezulta un copil acum in varsta de 11 ani (in iulie).Copilul mi-a fost incredintat mie spre crestere si educare.In anul 2000 am depus o serie de declaratii la sectia de Politie si Serviciul Pasapoarte denuntand toate maltratarile fizice cat si psihice de la fostul sot;in urma acestora a fost expulzat din Romania.In 2003 el revine in tara,dar nu isi cauta copilul ,nici nu contribuie cu bani.Eu intre timp ma recasatoresc in Italia,ne mutam definitiv (eu+sotul+copilul) in Italia ,cu toate actele in regula ,primind chiar si cetatenia.Acum 4 zile sunt anuntata din Romania ca am un proces pe rol intentat de catre fostul sot ,cum ca cere drept de vizita a copilului.El nu a vazut copilul din anul 2003 si ACUM isi aduce aminte ca exista?????Copilul nu vrea sa-l vada ,am discutat cu el,dar il considera tata pe actualul meu sot,nici nu vrea sa auda sa stea 5 min in preajma celuilalt.Cum pot scapa de acest individ sa nu ne mai deranjeze mersul linistit si sanatos al vietii?????Cum pot cere sa fie decazut din drepturile parintesti????Apoi cred ca stiti ca sunt foarte razbunatori,mi-a zis ca daca eram la el in tara (IRAN) ma intorcam in 4 scanduri...va rog mult sa ma ajutati sa-mi spuneti ce am de facut.........Va multumesc anticipat