avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1872 soluții astăzi
Forum Activitate georgeta1

Activitate georgeta1

Răspuns la discuția al 13-lea salariu
Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Recuperare bani de la FNUASS
Si mai nou iti cer si certificat de atestare fiscala ca sa vada ca ti-ai platit contributiile la ei.
Răspuns la discuția al 13-lea salariu
Multumesc Elis ptr raspuns.Mentionez ca am fost contabil-sef la aceasta institutie si acum sunt la unitatea care le este ordonator principal de credite.La biroul nostru vin cu toate raportarile, inclusiv bilantul, dar aici este vorba de ura personala a directoarei care nu a suportat ideea ca am "parasit barca"si prin asta se razbuna, asa crede ea.Ce pot sa fac?Ea face legea acolo...
Răspuns la discuția al 13-lea salariu
Totusi este vorba de o institutie publica si indiferent de sursa de finantare se acorda acest al 13-lea salariu.Nu e vorba de sindicat, c.colectiv, reg. intern s.a.m.d.Pur si simplu e vorba de vointa conducerii...La aceasta institutie nu se aplica Legea Bugetului de Stat?Chiar daca sunt autofinantati din venituri proprii.
Răspuns la discuția al 13-lea salariu
Multumesc pentru raspuns.La aceasta unitate autofinantata din venituri proprii se poate aplica legea cum vor ei-adica cum li se dicteaza de catre o singura persoana, directorul?Adica pentru cei plecati in cursul anului 2008, nu sunt fonduri?

Buna ziua,
Anul trecut am lucrat la o institutie publlica autofinantata din venituri proprii, pana la data de 01.10.2008.Ieri am aflat ca la aceasta institutie a fost calculat al 13-lea salariu, eu nefiind luata in calcul, din lipsa de fonduri...fonduri care pentru ceilalti salariati exista! Cu ce drept poate angajatorul sa ma excluda de la plata acestui salariu?Exista vreo baza legala?Eu stiu ca acest al 13-lea salariu se acorda tuturor salariatilor in functie de numarul de luni lucrate conform Codului Muncii.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.