Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare bani de la FNUASS
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare bani de la FNUASS

Buna ziua.
Firma la care lucrez are de recuperat de la FNUASS suma de 56.000 RON pentru anul 2008. Cum se pot recupera acesti bani? Cui trebuie sa ma adresez si cu ce acte?
Multumesc frumos.
Din art. 38 al Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 rezulta recuperarea acestor sume din contributiile datorate pentru lunile urmatoare dar, in cazul societatii noastre lunar indemnizatia suportata de FNUASS (respectiv din CAS) depaseste cota de 0,75% aplicata fondului de salarii conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005
Sumele reprezentand indemnizatii platite de catre angajatori asiguratilor, care depasesc suma contributiilor datorate de acestia in luna respectiva, se recupereaza din contributiile datorate pentru lunile urmatoare sau din bugetul FNUASS din creditele bugetare prevazute cu aceasta destinatie.
Actele necesare pentru recuperarea sumelor platite in plus drept indemnizatii pentru concedii medicale sunt:

- cerere tip de recuperare a indemnizatiilor platite;
- copii dupa declaratiile privind FNUASS (anexa 1 si 2), incepind cu prima luna pentru care se solicita recuperarea;
- copii dupa certificatele medicale in cauza si dovada stagiului de cotizare (formular tip).

Si mai nou iti cer si certificat de atestare fiscala ca sa vada ca ti-ai platit contributiile la ei.
Ma mir ca nu s-au gandit pana acum!