avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters79307

Activitate ContSters79307

Răspuns la discuția Divort fara complicatii
Va multumesc !
Răspuns la discuția Divort fara complicatii
Ati putea sa-mi spuneti care sunt costurile ?
Buna ziua.
Din pacate, dupa 22 de ani de casnicie, am ajuns sa nu ne mai intelegem, din mai multe puncte de vedere.
Avem un copil major si bunurile comune obisnuite dupa o casnicie de atatia ani.
Cum pot obtine un divort rapid, avand in vedere ca suntem de acord amandoi.
Va multumesc !
Răspuns la discuția succesiune sau mostenire ?
Va multumesc !
Răspuns la discuția succesiune sau mostenire ?
Sa inteleg ca e mai bine ca succesiunea sa se faca in prezenta unui avocat, direct in instanta ?
Avocatul sa fie, din partea cui, a celui care se considera a fi nedreptatit ?
Ma scuzati daca cer lamuriri, dar nu ma pricep .
Va multumesc pentru rabdare !
Buna seara !
Situatia se prezinta astfel : tatal a decedat de curand, in urma lui ramanand 5 copii ( majori) si mama lor.
Problema este ca nu se inteleg asupra modului de impartire a bunurilor ramase ( cateva terenuri + o casa ), si mai mult de-atat 4 din copii au pretentia ca cel mai mic sa aiba grija de mama lor pana la moartea ei, in schimbul unei parti din casa ( mai exact, din 3 camere, ei vor sa aiba acces la una din camere, neconditionat, sub pretextul ca daca mai vin pe-acolo, sa aiba und sa stea ) dar terenul aferent casei nu vor sa i-l lase fratelui mai mic.
Acesta din urma avea oricum grija de parinti si el considera ca "trocul" este nedrept, pentru ca oricum ii revenea o parte din casa si fara angajamentul de a-si intretine parintele.
Intrebarea este daca mama supravietuitoare poate sa-i lase acestuia, printr-o cale legala ( mostenire sau act de vanzare-cumparare, sau altceva care sa nu mai poata fi atacat ulterior ) casa si terenul aferent, inainte de succesiune .
Mentionez ca banii din depozitele bancare i-au impartit egal, dar cand e vorba de bunuri imobiliare, toti fug de raspundere ( ingrijirea mamei ) dar sunt hotarati sa imparta in mod egal mostenirea ramasa, netinand cont de responsabilitatea celui care-si va ingriji mama .

Sper ca m-am facut inteleasa si va multumesc pentru sfaturile dvs. !

PS :
1 )- dupa cat timp se poate face succesiunea
2 )- daca unul din copii nu se prezinta la succesiune, ce se poate intampla ?
Răspuns la discuția cum se face succesiunea ?
Va multumesc mult pentru raspunsul clar si prompt, d-na Ioana !
Numai bine va doresc !
Răspuns la discuția cum se face succesiunea ?
Multumesc pentru raspunsuri !
Bunurile au fost dobandite dupa casatorie.
Ele constau in terenuri si un imobil aflat pe unul din terenuri.
Pe ea ar interesa-o ce cote le-ar reveni fiecaruia ( mama si cei 5 copii ), daca s-ar face succesiunea conform legii.
Asta daca ar cadea intelegerea de a-si ingriji mama si de a primi casa si o bucata din terenul de langa casa.
Tatal prietenei mele a decedat.
Au ramas mama si cei 5 copii.
1 ) Cat revine fiecaruia, din mostenire ?
2) Ei vor sa-i lase casa si o bucata de teren de langa casa prietenei mele, cu conditia ca ea sa aiba grija de mama lor pana la moartea ei.
Cum se impart celelalte bunuri (terenuri ), adica cat revine mamei si cat celorlalti copii ?
Prietena mea mai are dreptul la ceva din ce ramane ?

Va multumesc anticipat !

Va multumesc domnule Tudor !
Vom proceda asa cum ne-ati indrumat !