Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cum se face succesiunea ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cum se face succesiunea ?

Tatal prietenei mele a decedat.
Au ramas mama si cei 5 copii.
1 ) Cat revine fiecaruia, din mostenire ?
2) Ei vor sa-i lase casa si o bucata de teren de langa casa prietenei mele, cu conditia ca ea sa aiba grija de mama lor pana la moartea ei.
Cum se impart celelalte bunuri (terenuri ), adica cat revine mamei si cat celorlalti copii ?
Prietena mea mai are dreptul la ceva din ce ramane ?

Va multumesc anticipat !

Sotului supravietuitor ii revine o cota de 1/4 din bunurile defunctului , restul urmand a reveni copiilor, in cote egale .
Daca se inteleg amiabil asupra modalitatii de impartire a masei succesorale ,pot incheia rapid formele legale la notar.
Daca nu se inteleg ,ramane calea instantei de judecata
Si de unde sa stim noi ce ramane?
Nu ne-ati spus bunurile care compun masa succesorala, oricum prima data se imparte in cote pt fiecare, ce fac dupa aceea e treaba lor.
buna dimineata!
cotele sunt cele indicat de catre colegi mai sus.
dar intrebare este ce intra in masa succesorala/
cum a dobandit defunctul acestebunuri ca bunuri proprii, ca bunuri comune cu sotia supravietuitoare/
este important de stiut, pt a determina cota care intra in masa succesorala.
cu privire la aspectul subliniat de dvs ca se doreste ca imobilul constructie +teren sa ii revine prietenei dvs se poate obtine pe calea unui act de partaj voluntar.
Multumesc pentru raspunsuri !
Bunurile au fost dobandite dupa casatorie.
Ele constau in terenuri si un imobil aflat pe unul din terenuri.
Pe ea ar interesa-o ce cote le-ar reveni fiecaruia ( mama si cei 5 copii ), daca s-ar face succesiunea conform legii.
Asta daca ar cadea intelegerea de a-si ingriji mama si de a primi casa si o bucata din terenul de langa casa.