avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Activitate kissa

Activitate kissa

Răspuns la discuția parasire sot cu bebe mic
Eu si sotul meu nu ne mai intelegem si inca dinainte de sarcina au aparut probelmele intre noi. Am sperat ca dupa nasterea copilului se va mai schimba ceva dar nu a fost asa. Eu nu vreau sa imi cresc copilul intr-o familie in care tatal ridica tonul(da are palmani sanatosi ca sa mai glumim putin) si imi spune proasta, minte de gaina, grasa si multe alte apelative care nu pot sa le insir aici pe forum pentru cel mai mic nimic (de ex. am uitat sa cumpar mustar sau am uitat sa incui usa la intrare etc), nu apreciaza nimic din ceea ce fac toate i se cuvin si niciodata nu e multumit nu numai de mine ci si de prieteni din jur; nu ma bate daca asta conteaza. Doar ca de luni de zile pentru mine e greu sa mai stau langa el sunt tot timpul agitata si nervoasa. Nu e vorba de hormoni sau de depresie post natala sau ceva de genul. si ceea ce ma seaca e ca in fata celorlalti sunem doi parinti fericiti ca ce bine ne merge noua dar nu e asa.
in fine...
eu nu vreau scandal vreau doar sa fiu linistita sa imi pot ingriji bebele in pace. nu am de gand sa il impiedic sa vada copilul pentru ca el e tatal si intotdeauna va fi. vreau doar sa stiu daca trebuie sa fac ceva legal cand o sa plec cu bebele de aici ca sa nu mi-l ia.
Buna ziua tuturor.
As avea si eu o mare nedumerire. Eu si sotul meu nu ne mai intelegem si eu sincer vreau sa ne despartim. Impreuna avem un bebe mic de 2 luni. Nu e o decizie luata in pripa si la nervi inca dinainte de a naste vreau lucrul acesta si ma urasc ca nu am avut curajul(daca acsta e cuvantul potrivit#-o) pana acum. Eu sunt inca in concediu de lauzie luna martie dupa aceea din cate stiu dureaza pana o sa primesc indemnizatia de crestere a copilului deci o sa fiu cateva luni fara venit dar parintii mei m-ar ajuta cu cea mai mare placere. intrebarea mea este cum pot pleca cu bebele de acasa fara sa il pierd, fara sa vina el dupa noi si sa mi-l ia. ma ingrozeste gandul acesta Mie nu imi trebuie nimic de la el nici bani nici nimic vreau doar sa pot pleca linistita cu copilul meu de aici. mentionez ca nu eu alaptez si mama lui e pensionata pe caz de boala deci la nevoie ar avea cum sa demnonstreze ca cineva poate avea grija de cel mic cand el este la lucru.
va rog daca cineva ma poate ajuta...
va multumesc
Răspuns la discuția raspundere salariat
fisele postului la noi in firma sunt foarte vagi... era ceva de genul ca eram obligata sa colaborez cu toare deprtamentele societatii, ca sunt la dispozitia compartimentului economic... nimic concret; personal nu am semnat nimic si sunt cred singura care le-a vazut cand am fost rugata sa le fac niste copii xerox.
Va multumesc mult pentru raspuns m-am mai linistit dar am sa consult si un avocat

Buna ziua tuturor.
Problema mea este urmatoarea din noiembrie 2006 lucrez la actualul loc de munca. la inceput eram pe un post de secretara apoi dupa sase luni am avansata pe un post de economist. in prima luna de lucru cand invatam inca multe printe alte lucruri trebuia sa trimit si facturile furnizorilor (o parte deoarece multi veneau ei la noi la firma si le luau) dar a rama unul care nu le-a luat in valoare de 16000 RON. firma avea probleme cu respectiva firma si ei refuzau sa mai colaboreze eu sincer de atunci nu mai imi amintesc faptul e ca facturile au ramas netrimise. indiferent de cina mai stia ca facturile nu au fost trimise vina e a mea. Acum in 2009 firma la care lucrez se inchide si in legatura cu facturile nu s-a mai facut nimic(solul aparea in situatiile contabile). Directoarea economice spune ca eu ar trebui sa le platesc.
E asa cum spune ea?
Daca ma putezi ajuta cu un raspuns eu sunt destul de disperata. nu am de unde sa scot 16000 RON