avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate obelix44

Activitate obelix44

obelix44 a scris:

liail a scris:

Contributia se plateste la venitul net. Exista cheltuieli deductibile, legate direct de desfasurarea activitatii respective, la dvs. ar fi birotica, papetarie, telefon, iar daca aveti sediul acasa puteti deduce partial si intretinerea, gazele, electricitatea.

Buna ziua.Am si eu doua intrebari:1.Care este procentul pe care il putem deduce din facturile de la curent,intretinere ,daca avem sediul acasa?
2.Avem o IF ,si as vrea sa stiu daca in anul 2011,nu depasim venitul net de 8088,pe o persoana s-au se inmulteste la 2,ca suntem 2 persoane in cadrul intreprinderii familiale,iar daca suntem cu venitul sub aceasta cota ,atunci tot platim cei 222 de lei?
liail a scris:

Contributia se plateste la venitul net. Exista cheltuieli deductibile, legate direct de desfasurarea activitatii respective, la dvs. ar fi birotica, papetarie, telefon, iar daca aveti sediul acasa puteti deduce partial si intretinerea, gazele, electricitatea.

Buna ziua.Am si eu doua intrebari:1.Care este procentul pe care il putem deduce din facturile de la curent,intretinere ,daca avem sediul acasa?
2.Avem o IF ,si as vrea sa stiu daca in anul 2011,nu depasim venitul net de 8088,pe o persoana s-au se inmulteste la 2,ca suntem 2 persoane in cadrul intreprinderii familiale,iar daca suntem cu venitul sub aceasta cota ,atunci tot platim cei 222 de lei?
Ce se intampla daca ca reprezentant al IF nu platesc CAS-ul pe anii2006-2009 {sanatatea}mentionez ca am desfasurat activitate in perioada mentionata.Sunt obligat sa platesc restanta?In asociatie este trecuta si sotia ,se poate face ceva ca sa nu mai platesc sanatatea ptr amandoi,sau singura solutie este sa transform IF-ul in PFA? Si atunci o sa platesc doar ptr mine?Multumesc anticipat #-o
Răspuns la discuția PERSOANA FIZICA AUTORIZATA
as dori si eu cateva raspunsuri daca se poate;-cu referire la transformarea AF in IF 1.certificatele de calificare (curs de vanzatorsi curs de igiena)se cer pentru toate formele de organizare [PFA ;II sau IF] ori numai in cazul Intreprinderii familiale;cu mentiunea ca obiectul de activitate in toate cazurile este comert cu amanuntul al legumelor si fructelor in piete,standuri etc.cod CAEN 4781. .2.Se poate trece ca obiect de activitate secundar cod CAEN4781,iar ca principal CAEN4782 ?Multumesc anticipat