Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... PERSOANA FIZICA AUTORIZATA
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

PERSOANA FIZICA AUTORIZATA

Fiica mea este studenta si doreste sa faca comert stradal cu bijuterii lucrate manual.
Ce acte ii trebuie pentru aceasta activitate si de unde le poate obtine?
La registrul comertului se inregistreaza ca PFA pe activitati de comert, iar de la primarie scoate autorizatie de vanzare stradala....Aceasta daca doreste sa vanda si dupa 1 si 8 Martie.Daca doreste numai in aceste zile, cred ca autorizatia de la primarie e suficienta.
daca le si produce trebiue sa treaca si acest lucru ca activitate la orc.
as dori si eu cateva raspunsuri daca se poate;-cu referire la transformarea AF in IF 1.certificatele de calificare (curs de vanzatorsi curs de igiena)se cer pentru toate formele de organizare [PFA ;II sau IF] ori numai in cazul Intreprinderii familiale;cu mentiunea ca obiectul de activitate in toate cazurile este comert cu amanuntul al legumelor si fructelor in piete,standuri etc.cod CAEN 4781. .2.Se poate trece ca obiect de activitate secundar cod CAEN4781,iar ca principal CAEN4782 ?Multumesc anticipat