avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate iuchi

Activitate iuchi

Buna ziua!
Am avut si eu parte de o intamplare pe cat de stupida, pe atat de grava si am nevoie si eu de cateva sfaturi va rog frumos!
Impreuna cu inca doi prieteni, in incinta campusului Univeritatii de Stiinte Agronomice si Medicina Veterinara Bucuresti dupa ce am baut doua sticle de vin, ne jucam cu mingea in apropiere de o masina care era abandonata de aproximativ 6 luni, fara roti si era evident ca era lasata in paragina.
Am observat ca geamul de pe partea soferului era spart. Noi cunoscandu-l pe proprietar, ne-am gandit sa ne uitam la masina sa vedem daca este deschisa.
Eu, conducand masina tatalui, am parcat-o paralel cu masina respectiva si cei doi prieteni s-au dat jos si au deschis usa pasagerului din dreapta soferului, aceasta fiind neincuiata. Eu am ramas in masina, la volan, timp in care ceilalti doi prieteni ai mei au intrat pe rand in masina si au inceput sa se uite prin masina. Unul dintre ei a zis: "Hai ma sa-i facem o gluma lu' asta, sa-i luam tetierele!" Si au inceput sa traga de tetierele de la masina si deodata vad ca-mi arunca pe geam in masina o tetiera. Eu i am intrebat: "Ce faceti mai cu astea? Sunteti nebuni!?!". Si apoi imi arunca si cealalta tetiera. Le-am luat si le-am aruncat pe bancheta din spate. Apoi au mai aruncat si o scrumiera de masina si atunci m-am dat jos din masina si am inchis usa la masina de la care luasera obiectele. Imediat a venit si doi agenti de politie.
Ne-au luat la sectie, ne-au luat amprentele si am dat declaratii, in care am scris exact ce am scris si mai sus.
Proprietarul ne-a cerut 10.000 de Euro ca sa nu depuna plangere, iar noi nu am acceptat. El s-a dus la politie si a depus plangere si astazi am primit citatie sa ma prezint la data de 11.06.2009 la ora 12.00 in calitate de invinuit - audiere in cauza privind dosar penal art 209 cod penal, l. Asistenta juridica este obligatorie, iar daca nu ma prezint cu un aparator, mi se va desemna unul din oficiu.
Asta inseaman ca deja mi s-a deschis dosar penal? sau dupa audiere se va stabili daca imi vor deschide un asemenea dosar?
Ce se intampla in cazul acesta?,
Ce se intampla la audiere?
Va rog frumos daca ma puteti ajuta si pe mine cu cateva sfaturi!
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Accident in incinta
Va multumesc mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Accident in incinta
Zice ca nu poate fi acuzat desi are acele dosare,este posibil asa ceva?
Din moment ce cazul s-a inchis si nimeni nu e acuzat de nimic, autoritatiile se mai pot sesiza sa declare furt?
Nu inteleg cum s-a inchis cazul numai pe baza declaratiei mele.Este posibil asa ceva?
Răspuns la discuția Accident in incinta
Am vorbit cu inspectoarea la telefon pentru ca nu era la birou si i-am spus ca vreau sa imi schimb declaratia, sa spun exact ce s-a intamplat ca sa nu avem niciunul probleme, iar ea a spus ca a incheiat cazul pe baza declaratiei mele, dar ca nici unul nu o sa avem probleme. A spus ca si-asa a trecut prin multe prietenul meu (a stat in spital mult timp si acum incearca sa isi recupereze mana dreapta ) si ca altceva nu ii mai trebuie. Astazi la ora 4 a spus sa mergem la ea la birou sa ne arate exact ce a scris in dosar ca sa ne linistim . Crede-ti ca e bine sau o sa avem probleme mai tarziu?
Răspuns la discuția Accident in incinta
Va multumesc din suflet pentru sfaturile pe care mi le-ati dat si maine voi vorbi cu prietenul meu ,dupa care voi vorbi cu inspectoarea care se ocupa de caz in vederea schimbarii declaratiei. Voi ramane indeplin indatorat si va voi tine la curent, daca doriti acest lucru.
Răspuns la discuția Accident in incinta
Dar daca nu se incadreaza in raspundere penala,vreau sa stiu unde se incadreaza?
Pot sa raman fara carnet sau scap doar cu o amenda pentru marturia mincinoasa?
Precizez ca hotararea nu a fost data pentru ca cel care a produs accidentul nu a declarat pana acum ce s-a intamplat;asa ca pot sa imi schimb declaratia din cate am inteles.
Răspuns la discuția Accident in incinta
Stiu sigur ca nu a fost pe drumurile publice pentru ca politia de la rutiera care a venit la locul faptei a spus ca nu se baga ,nu e de competenta lor, nefiind un accident rutier si nu au luat nicio masura.
Răspuns la discuția Accident in incinta
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri si credeti-ma ca m-am mai linistit de cand am citit mesajele.
Am imprumutat motocicleta unui prieten care nu avea permis, iar acesta a suferit un accident destul de rau, pentru ca a necesitat spitalizare, (mentionez ca accidentul s-a produs in incinta). Mi s-a sugerat de catre prieteni sa declar ca mi-a luat-o fara voia mea si ca nu fac plangere de furt. Dupa ce am vorbit cu prietenul meu ,a fost de acord sa ia vina asupra lui. Desi de la politie ni s-a spus ca nu patim nimic, nici eu, nici el (ca nu am depus plangere de furt), acesta acum vrea sa declare ca i-am dat eu motocicleta, deoarece el mai are 3 dosare penale pentru furt si ca politia se va autosesiza si il va trimite in inchisoare. Este adevarat ca politia se autosesizeaza daca nu depun plangere in cazul acesta? Ce se intampla daca imi schimb declaratia spunandu-le politistilor ca defapt eu i-am dat motocicleta? Stiu ca am facut o prostie mare, o greseala imensa, dar cum pot rezolva problema?
Va rog mult sa ma ajutati.