avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Activitate gioni_b

Activitate gioni_b

Răspuns la discuția acord drum de servitute
MULTUMESC. ACUM E TOTUL CLAR.
Răspuns la discuția acord drum de servitute
@themis
am citit alte cateva posturi ale tale pe aceeasi tema. imi poti explica te rog care e diferenta intre drum de servitute si drumul in cote parti ( asa cum faci referire la acest post www.avocatnet.ro/content/for...
Răspuns la discuția acord drum de servitute
si daca acele loturi sa spunem nu ar fi invecinate cu acest drum de servitute, s-ar mai putea aplica? adica ce vreau sa spun este ca din cei 5 solicitanti doar unul este invecinat direct cu drumul meu de servitute si ceilalti nu. cel care este invecinat direct cu drumul meu le va ceda celorlalti drept de trecere. insa ei toti vor un acord perpetuu cu mine si ceilalti 3 proprietari ai drumului de servitute. se poate realiza?
Răspuns la discuția acord drum de servitute
acel contract de comodat se refera la intreaga mea cota indiviza sau poate fi si partial? Am nevoie de acordul celorlalti proprietari ai drumului? sau daca il incheie doar unul dintre cei 4 proprietari adrumului, apoi ceilalti nu se pot opune ? va multumesc
Răspuns la discuția acord drum de servitute
problema este ca acele loturi care doresc accesarea acestui drum au drept de servitute prin alta parte. insa este cam impracticabil pe timp de iarna. si de aceea ei doresc arondarea la drumul meu de servitute, unde eu sunt proprietar cu inca alti 3. nu le-am cerut bani si nu doresc sa imi vand cota indiviziune ( niciunul din coproprietari nu doreste asta). doresc doar sa le dau si lor drept de folosinta. insa ei nu se multumesc cu un acord verbal, ci doresc o forma de acord care sa nu poata fi anulata la orice ora de vreunul dinrte cei 4 propietari ai drumului de servitute ( cica vor sa investeasca in drum sa il asfalteze si sa isi protejeze cumva investitia). Exista asa un acord?
Buna ziua.
Am urmatoarea intrebare:
ce acord se poate incheia pentru utilizarea unui drum de servitute, de catre unele loturi vecine drumului, care nu au drept de accesare pe drum, si legal au acces de servitute prin alta parte. exclus vanzarea sau concesionarea. exista vreun acord fara termen de valabilitate? acordul respectiv este anulabil sau nu? Daca da in ce conditii. va multumesc