avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 465 soluții astăzi
Forum Activitate aspasiakali

Activitate aspasiakali

Va multumesc mult. Bunica dorea sa stie cum stau lucrurile, si mama la fel. Multumesc!
Lucrurile stau cam asa: strabuniciii mei au avut o casa. Strabunicul a decedat fara sa faca cuiva act de vanzare cumparare si fara testament. In acel moment strabunica a ramas cu 5/8 din imobil si bunica cu 3/8(cred). Apoi a decedat strabunica, lasand un act de vanzare cumparare pe toate cele 5/8 unchiului meu. Actul de vanzare cumparare nu este semnat de strabunica(nu stia sa scrie). Bunica sustine ca actul nu e valabil si ca ea este mostenitoare, unchiul meu contrariul. Mentionez ca strabunica era grav bolnava (Alzheimer). Prima intrebare se refera la acest fapt:cine are dreptate?
A doua intrebare se leaga de cealalta casa(a bunicii). Bunica are in proprietate o alta casa, in care locuieste, sotul fiind decedat. Daca nu se incheie nici un act, cine si cu cat o va mosteni pe bunica(avand 2 copii, pe mama si unchiul meu) si un imobil plus o parte din cel de mai sus?
A treia intrebare se refera la unchi. Acesta are sotie dar nu au copii. Pe el cine il va mosteni? Eu nu am frati, dar el mai are nepoti din partea sotiei.