avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Activitate Marcel Dobre

Activitate Marcel Dobre

Bineinteles ! Decizia de incetare a raporturilor de serviciu prin demisie trebuie comunicata persoanei demisionare. Acest lucru se realizeaza prin intermediul departamentului de resurse umane al institutiei respective.
Mai oameni buni dar ce discutii contradictorii a iscat o intrebare simpla a unui cetatean "daca poate exista un contract de colaborare intre un avocat si primarie?". Nu cred ca era nevoie de trimiteri la diocletian sau antonie iorgovan, insa am inteles aluzia d-nei sau d-soarei consilier juridic pt ca pana nu demult si subsemnatul am fost consilier juridic, iar actualmente am trecut in tabara avocatilor. Personal cunosc un caz concret in Bucuresti unde o institutie publica de interes local, e drept nu primarie dar tot in administratia publica locala !!!, are un un contract de colaborare cu o societate cunoscuta de avocati ! Nimeni in acest caz nu s-a intrebat vreodata daca este sau nu legal ca o institutie publica care functioneaza pe principiul achizitiilor publice (desi domeniul juridic este scutit de la procedura laborioasa a achizitiilor publice - a se vedea OUG nr. 34/2006 !) sa incheie asemenea contracte ! Nu era oare mai practic sa se angajeze consilieri juridici decat sa se plateasca onorarii imense din banii publici unei firme de avocatura ? Conducatorii institutiei respective stiu de ce !? ;)