avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate sbucuresti

Activitate sbucuresti

Răspuns la discuția SIMULATIE
O sa incerc sa prezint situatia altfel:
Ionescu L., fratele lui Ionescu C., doreste sa ii transfere acestuia dreptul de proprietate asupra unui apartament.
Initial, s-a dorit transferul dreptului de proprietate prin act de donatie in forma autentica, insa acesta ar fi nul de drept pentru survenienta de copil (conform art. 836 Cod Civil).
Acum, se doreste vinderea apartamentului de la Ionescu L. la Ionescu C.
Intrebarea mea este daca si acest act de vanzare cumparare incheiat in forma autentica este susceptibil de a fi anulat de catre eventualii ulteriori mostenitori ai vanzatorului Ionescu L.
Discuție SIMULATIE
As avea nevoie de ajutorul dumneavoastra referitor la urmatoarea problema:

Poate fi ceruta anularea unui contract de vanzare - cumparare imobiliara incheiat in forma autentica intre frati (fratele vanzator necasatorit fara copii la data incheierii contractului) de catre viitorii mostenitori ai fratelui vanzator pe motiv de simulatie sau orice alt motiv (incercare de scoatere a bunului din masa succesorala)?

Care este termenul de prescriptie al unei astfel de actiuni in anularea contractului?
Multumesc anticipat!
Cum as putea dizolva un SRL cu 5 asociati prin Hotararea AGA, in conditiile in care unul dintre asociati care detine 5% din capitalul social a plecat din tara si nu este de gasit?
As vrea ca lichidatorul sa nu fie numit de instanta.

Multumesc!
Răspuns la discuția transformare SRL in sucursala
Nu as vrea sa apelez la fuziunea SRL-ului cu SA-ul si nici sa dizolv SRL-ul.
Din cate am inteles de la colegii mei economisti, fuziunea implica niste rapoarte de evaluare a activitatii SRL-ului.
In situatia in care SRL-ul are asociat unic se schimba datele problemei?
Pot sa il transform in sucursala a SA-ului care este asociat unic?
Scuze pentru bataia de cap si sper sa gasesc, cu ajutorul vostru o solutie.
Răspuns la discuția Recurs suspendare executare
Sau mai concret...daca am introdus recurs, mai pot cere punerea in executare?
Răspuns la discuția transformare SRL in sucursala
SRL-ul si-a vandut cea mai mare parte a activului, insa mai are ceva contracte in derulare. Ma gandeam ca as putea gasi o varianta mai simpla a "desfiintarii"ei dupa finalizarea acestor contracte, ca sa evit procedura anevoiasa a lichidarii.
Asta este motivul pentru care am intrebat daca se poate transforma intr-o entitate fara personalitate juridica, respectiv sucursala a SA-ului care este asociat principal si detine 90% din capitalul social.
Răspuns la discuția transformare SRL in sucursala
Multumesc pentru raspuns!
Sa inteleg ca trebuie mers pe ideea radierii SRL-ului si infiintarii efective a unei sucursale a societatii pe actiuni?
Răspuns la discuția Recurs suspendare executare
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Punerea in executare a hotararii poate fi ceruta de oricare parte?
Este posibila transformarea unui SRL in sucursala a unei societati pe actiuni?
Mentionez ca societatea pe actiuni in cauza detine 90%din capitalul social al SRL-ului.
Ma puteti ajuta cu niste indicatii procedurale?
As avea nevoie de o opinie in urmatoarea problema:
Actiune in revendicare formulata de o persoana fizica A impotriva unei persoane juridice B asupra terenului X. Curtea suprema de justitie stabileste in cele din urma, cu autoritate de lucru judecat valabilitatea titlului reclamantei A. Cauza a fost trimisa de instanta insa la Curtea de Apel pentru a se stabili exact suprafata de teren care trebuie lasata in deplina proprietate reclamantei.
Curtea de Apel stabileste identitatea suprafetei in cauza si obliga parata B sa lase terenul in proprietatea reclamantei.
Parata B introduce recurs impotriva hotararii Curtii de Apel.
Intrebarea mea este daca in aceasta situatie recursul suspenda executarea hotararii sau reclamanta poate cere oricand punerea in posesie.
Va multumesc anticipat!