avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate lazaris

Activitate lazaris

pot fi acuzata de ceva?nu as dori sa ma caute politia pt asta.
sunt in proces de reincredintare a custodiei,dar sunt nevoita sa plec in strainatate,la locul de munca.Baiatul vrea sa mearga cu mine dar tatal lui nu il lasa.Sa-l iau in excursie si sa nu se mai intoarca?ce ma sfatuiti?As dori sa inceapa scoala acolo.Mentionez ca baiatul e mare ,are 16 ani.Multumesc
in urma unei actiuni de reincredintare minor am obtinut custodia temporara prin hotarare definitiva si irevocabila pe calea ordonantei presedintiale,fondul urmand sa se judece ulterior.Avand aceasta hotarare pot calatori in strainatate cu minorul fara a fi necesar acordul tatalui?
Fostul sot poate veni la usa mea sa oblige copilul sa-l urmeze?nu vreau sa am probleme,dar acum nu vrea sa recunoasca faptul ca am fost de acord ca baiatul sa ramana cu el numai pt ca am plecat din tara si am tinut cont si de dorinta copiluli,desi autoritatea tutelara a fost de acord sa imi fie mie incredintat.Va rog sa-mi dati un sfat cum ar trebui sa procedez.Multumesc.
Va multumesc pt raspuns,sunt sigura ca am toate sansele pt castigarea procesului...dar nu asta este problema acum.Baiatul vrea sa plece de la tatal sau si sa vina la mine..lui i se pare normal,sunt mama lui.Ce riscuri sunt si cum le pot evita?Va multumesc anticipat.
Va multumesc pt raspuns.In vacanta de iarna nu i-a permis sa vina la mine,acum in cea de sfarsit de semestru l-a lasat trei zile....Dorinta mea si a copilului este sa stam din nou impreuna avand in vedere ca ei nu se mai inteleg.Baiatul vrea sa vina la mine din proprie initiativa impotriva dorintei tatalui.Ce se intampla in acest caz?Am dreptul sa imi primesc copilul sa locuiasca cu mine?Ce demersuri ar trebui sa fac pentru a nu se mai intoarce la tata?Doresc sa incep procesul de reincredintare dar dupa cum stiti,dureaza..Baiatul are drept de decizie la varsta asta?
Buna ziua,

In urma divortului in 2007,am acceptat ca baiatul meu care are acum 16ani sa fie incredintat tatalui deoarece am plecat in strainatate cu un contract de munca.Baiatul meu nu a vrut sa vina cu mine,invocand teama de necunoscut si dorinta de a nu-si parasi prietenii.In hotararea de divort am drept de vizitare in vacante.Ok,a venit in vacante,i-am trimis bani,haine,ce a mai avut nevoie,etc.De anul trecut am revenit in tara,si ...surpriza!!!Baiatul meu nu este lasat sa ma vada,sa ma viziteze decat conform hotararii de divort.Am uitat sa mentionez ca nu exista cale de cominicare cu fostul meu sot,foloseste copilul pt a se razbuna pe mine si de cand am revenit in tara imi face numai probleme.Baiatul a mai venit pe ascuns,isi doreste foarte mult sa ma vada,sa locuiasca din nou cu mine,dar ma intereseaza o metoda rapida si legala de a putea fi reincredintat mamei.S-a ajuns la situatia disperata de a se gandi sa fuga de acasa si sa vina la mine.Daca se intampla asa ceva ce ar trebui sa fac?Mentionez ca aceasta este dorinta este dorinta copilului.