avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate mimi_elena

Activitate mimi_elena

Imi cer scuze pentru greseala. Hotararea s-a dat in data de 13 februarie 2006, si a devenit definitiva si iregvocabila in data de 18.04.2006. Deci se ia termenul de prescriptie 3 ani de la data devenirii irevocabile, nu cand a fost data ( 13.februarie 2006)?. Executorul la care am fost mi-a zis ca termenul limita a fost 13 februarie 2006. Un avocat mi-a zis ca termenul este 18 aprilie 2006. De aceea as mai dori o informatie concreta si reala. In cazul in care termenul nu s-a prescris cum ar trebui sa procedez?

"Pe baza actului care a hotărît anularea acestei măsuri, se va înscrie pe primul rind liber in carnetul de munca " anulat decizia nr. .... de desfacere a contractului de munca de la poziţia nr. .....". "
ITM-ul ar trebui sa faca aceasta modificare, nu? Precizez ca am dus hotararea la ITM, si nu au vrut sa o ia in considerare. Au zis ca modificarea o fac doar daca angajatorul duce o naoa decizioe de desfacere.
Va multumesc mult pentru intelegere

Buna ziua! As dori sa stiu care este termenul de prescriptie a unei hotarari privind conflictele de munca, data in anul 2005. Mai exact Hotararea a fost data in sedinta publica din 13 februarie 2005, cu drept de recurs in 10zile de la comunicare, redactata in data de 10 martie 2005, devenita Definitiva si irevocabila in data de 18.04.2005 (nu s-a formulat recurs). Hotararea obliga intimata (angajatorul) sa plateasca despagubiri salariale pentru perioada 1.08.2005 - 9.09.2005, precum si anularea deciziei de desfacere a contractului de munca cu art. 61, lit. a) CM. Anularea deciziei de desfacere a contr. de munca, daca este nula cum se poate modifica in carnetul de munca? Va multumesc!
Discuție impozit auto
As dori sa stiu daca este posibil ca impozitul pe autoturisme sa creasca cu 20% in anul 2009, pe baza unei hotarari a consiliului local. Am depus declaratia pentru calculul impozitului pe anul 2009 pentru autoturisme, si am constaa ca acesta a crescut cu 20% pentru toate autoturismele.De la serviciul impozite si taxe mi-au zis ca majorarea s-a facut pentru persoane juridice in baza unei HCL, chiar daca in codul fiscal precizeaza ca modificarile taxelor se face prin HG. Va multumesc.