avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate CrisaKK

Activitate CrisaKK

Răspuns la discuția import
Iata, treaba cu "achizitie intracomunitara" nu o stiam. La aceste achizitii nu se mai platesc alte taxe la vama? Este un cod CAEN fara de care nu pot face aceste achizitii?
Din nou, multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția import
Nu m-am referit la haine uzate (second hand), ci la colectii vechi, toate hainele avand etichete si fiind 100% noi si originale. Vroiam sa stiu daca cei ce au exclusivitate pe Romania pe un anume brand au vreun drept sa-ti interzica sa vinzi, la randul tau, haine din colectiile vechi, deoarece nu mai sunt considerate ca fiind de actualitate si ce Certificate trebuie sa detin eu ca sa demonstrez, in cazul unui control, ca marfa nu este contrafacuta.
La capitolul taxe vamale, dupa cate am inteles, daca importi dintr-o tara membra UE nu platesti altceva in afara de TVA.
Daca detineti altfel de informatii, va rog sa le impartasiti.
Va multumesc.
Discuție import
Buna ziua,
Doresc sa import haine de branduri cunoscute, de tip outlet. Intrebarile mele sunt:
1.Daca exista firma unic distribuitor in Romania pt. brandul respectiv(ex:Nike,Guess), pot sa vand acest gen de haine (subliniez ca sunt din cele din colectiile vechi, cumparate la baloti) in Romania, fara sa intru in conflict cu nimeni? Este suficient sa apara pe factura de achizitie o stampila ceva de genul "produse de tip outlet, rezultate in urma soldurilor, comertului secundar, ce nu pot fi tratate ca si colectie noua"?
2. De ce fel de Certificate am nevoie (ceva Certificate de Calitate, ceva sa ateste ca nu sunt contrafacute)?
3. In cazul in care in tara de unde le import o anumita categorie de haine este scutita de TVA, aici trebuie sa platesc TVA pt ele?
4. Am voie sa-mi fac publicitate de genul: vand haine outlet marca Guess, Nike etc. sau abtibilduri pe geamuri?
Va multumesc anticipat.
Discuție SRL cu dobitoci
Buna seara,

Ma numesc Cristel Karamanoukian si va rog mult sa-mi dati un sfat.
Sunt asociata intr-un SRL, in cote egale, cu doua persoane (sot&sotie). Insemnand ca eu am 1/3 din firma. Administrator nu sunt eu. De la o vreme firma noastra nu mai merge deloc si am acumulat datorii foarte mari. La cum ii cunosc eu, oamenii astia sunt in stare de orice. Ce intrebari am:
1. ei pot sa-si vanda partile sociale fara sa-mi notifice lucrul asta, avand in vedere ca sunt majoritari?
2. se mai practica (am auzit) ca anumite persoane sa-si vanda firmele unor persoane straine, care dispar dupa o vreme. Pot sa vanda unei astfel de persoane X, ea (X) disparand, si eu sa raman buna de plata?
Repet, nu eu sunt Administrator si detin doar 1/3 din firma.

Va multumesc mult si astept cu nerabdare.