Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... SRL cu dobitoci
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

SRL cu dobitoci

Buna seara,

Ma numesc Cristel Karamanoukian si va rog mult sa-mi dati un sfat.
Sunt asociata intr-un SRL, in cote egale, cu doua persoane (sot&sotie). Insemnand ca eu am 1/3 din firma. Administrator nu sunt eu. De la o vreme firma noastra nu mai merge deloc si am acumulat datorii foarte mari. La cum ii cunosc eu, oamenii astia sunt in stare de orice. Ce intrebari am:
1. ei pot sa-si vanda partile sociale fara sa-mi notifice lucrul asta, avand in vedere ca sunt majoritari?
2. se mai practica (am auzit) ca anumite persoane sa-si vanda firmele unor persoane straine, care dispar dupa o vreme. Pot sa vanda unei astfel de persoane X, ea (X) disparand, si eu sa raman buna de plata?
Repet, nu eu sunt Administrator si detin doar 1/3 din firma.

Va multumesc mult si astept cu nerabdare.
Va sfatuiesc sa nu fiti ingrijorata, insa, daca aveti temeri ca lucrurile nu merg bine, ati putea sa va ganditi sa cesionati partile sociale pe care le detineti sau sa solicitati lamuriri, in calitate de asociat, in cadrul Adunarii Generale sau Extraordinare a asociatilor.
Cat priveste raspunderea in administrarea deficitara a afacerilor societatii, raspunderea ii revine doar administratorului, potrivit legii 31/90.
referitorla instrainarea partilor sociale detinute de ceilalti asociati, unul din actele care trebuie depuse la Registrul Comertului este Actul aditional care modifica actul constitutiv al societatii; acest act trebuie semnat de toti asociatii, inclusiv de dvs.
Indiferent cine va prelua firma ( desi, ati vazut, din punct de vedere legal, nu e posibil fara a sti acest lucru, dvs. in calitate de asociat nu veti raspunde, detinerea partilor sociale conferindu-va un drept de participare la profit si pierdere in limita partilor sociale avute.
Daca nu sunt dispozitii contrare in Actul Constitutiv cesiunea partilor sociale se poate face numai cu acordul unanim al asociatilor.
Puteti sa solicitati informatii, referitoare la problema pusa de dvs. in discutie, de la Registrul Comertului.
Daca sub o forma mai putin legala s-a intamplat situatia de care va temeti, ar trebui sa apara inregistrata la Registrul Comertului.

Av. Cermak Iuliana
Buna ziua, sper sa nu se supere initiatorul acestui subiect dar ma gasesc intr-o situatie similara si nu are rost sa deschid un altul.

Sunt asociat intr-o societate cu raspundere limitata care este impartita in felul urmator: 60% un asociat care este si administrator si cate 20% inca doi asociati din care fac si eu parte. Asociatul-administrator a admistrat deficitar firma in sensul ca a angajat foarte mult personal cu salarii exorbitante a achizitionat materiale de constructii fara nici un folos si nu a achitat la timp datoriile catre stat preferand sa investeasca in acele materiale de constructii. Ultimile 2 bilanturi nu au fost semnate intrucat nu s-a facut nici o sedinta AGA, iar acum am primit o scrisoare pentru a ma prezenta la sedinta AGA de anul acesta unde pe ordinea de zi se va discuta dizolvarea firmei si semnarea bilaturilor. Din cate stiu datoriile firmei catre stat au ajuns undeva la 2miliarde de lei asta in conditiile in care firma a avut incasari de peste 300mii de euro. Intrebarile mele sunt:
1. In cazul in care nu sunt deacord cu bilantul, care nu stiu cum a fost "intocmit", cum se procedeaza?Se cheama un cenzor?
2. Cum se poate face dizolvarea firmei?Cine este responsabil asupra datoriilor catre stat? Se pot vinde bunurile firmei pentru achitarea datoriilor catre stat?Firma avand 3 masini in proprietate si alte 4 masini cu contract de leasing in desfasurare, precum si 3.5 hectare de teren intravilan.Cine se ocupa de vanzare?
3. Se poate declara falimentul firmei?In ce consta falimentul si cum se procedeaza cu bunurile firmei?

Mentionez ca pe mine nu ma mai intereseaza firma respectiva si as vrea sa termin cat mai repede cu aceasta problema fara sa fiu tras la raspundere pentru pierderile acestia, daca se poate.

Va multumesc.
CrisaKK a scris:

Buna seara,

Ma numesc Cristel Karamanoukian si va rog mult sa-mi dati un sfat.
Sunt asociata intr-un SRL, in cote egale, cu doua persoane (sot&sotie). Insemnand ca eu am 1/3 din firma. Administrator nu sunt eu. De la o vreme firma noastra nu mai merge deloc si am acumulat datorii foarte mari. La cum ii cunosc eu, oamenii astia sunt in stare de orice. Ce intrebari am:
1. ei pot sa-si vanda partile sociale fara sa-mi notifice lucrul asta, avand in vedere ca sunt majoritari?
2. se mai practica (am auzit) ca anumite persoane sa-si vanda firmele unor persoane straine, care dispar dupa o vreme. Pot sa vanda unei astfel de persoane X, ea (X) disparand, si eu sa raman buna de plata?
Repet, nu eu sunt Administrator si detin doar 1/3 din firma.

Va multumesc mult si astept cu nerabdare.

Aveti drept de preemtiune la cesionarea partilor sociale de catre ceilalti 2 asociati.Adica,ei,sunt obligati sa va propuna dumneavoastra in primul rand cesionarea.Daca refuzati,pot cesiona unei/unor terte pers. fizice sau juridice.Daca treaba merge asa cum o descrieti dumneavoastra,mai bine va retrageti din societate ,sau,o preluati in intregime scapand de cei 2 daca activele pot acoperi pasivele incercand sa revigorati activitatea societatii.Dumneavoastra stiti situatia economica mai bine,asa ca e bine sa va ganditi serios impreuna cu un contabil ce e mai rentabil si ce nu.
De problema nr.2 cu privire la raspundere,v-au raspuns exact colegii.