avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Activitate sabyella

Activitate sabyella

Buna seara,
As avea si eu o intrebare referitoare la art 11 din oug 111/2010:
Atat eu cat si sotul suntem eligibili pentru CCC, dar nu scrie nicaieri cat ar fi indemnizatia celuilalt parinte (ex: tatal) care isi ia acea luna din art 11, in cazul in care parintele care solicita de drept CCC (mama) va opta pentru 1 an sau 2 ani.
Daca mama opteaza pentru CCC de 2 ani, tatal va avea indemnizatia pentru acea luna limitata la 1200 lei (limita de plafon) sau exista alta modalitate de calcul pentru acea luna?
Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția credit nevoi personale
Multumesc mult! Nu este cazul de acest lucru, dar nu stiam exact baza legala pentru o eventuala problema de acest gen.
Daca mai pot pune o intrebare, as fi recunoascatoare: exista undeva stipulat legal, cate refinantari se pot face la un credit in decursul anilor la aceeasi banca?
Multumesc anticipat inca o data!
Răspuns la discuția credit nevoi personale
Multumesc foarte mult pentru raspuns! Totusi daca proprietarul este ruda (parinte) cu persoana care a luat creditul, se aplica mai acelasi lucru pe care l-ati spus mai sus? De asemeni, este posibil ca proprietarul sa ajunga sa fie hartuit de recuperatori pentru o eventuala recuperare a creditului persoanei in cauza?
Multumesc inca o data!
Buna ziua,
As avea o intrebare daca stie cineva raspunsul:
Ce se intampla in cazul in care o persoana care face un credit intr-un oras unde are viza flotanta (totusi lucreaza acolo), aduce la banca factura de utilitati de la domiciliul stabil, nu isi mai poate plati ratele si apoi ramane fara loc de munca? Proprietarul imobilului unde are domiciliul stabil poate avea de suferit daca persoana nu isi poate plati ratele?
Sperand sa ma fi facut inteleasa, astept raspunsurile voastre.
Multumesc anticipat!
Buna ziua,
As avea si eu o intrebare:
daca studiile de doctorat nu se finalizeaza cu sustinerea tezei de doctorat, dar in cei 4 ani de stagiu facuti (doctorat pe sistem vechi) s-au platit contributiile sociale la stat (de catre universitate, ca pentru bursa), se vor considera acesti 4 ani vechime la pensie?