avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1414 soluții astăzi
Forum Activitate luminisiumbre

Activitate luminisiumbre

Răspuns la discuția Un sfat va rog !
Am sa caut prin acte caci tin minte ca am avut o schita atunci cand am cumparat garsoniera.
Unde sa merg cu schita?ce pasi urmeaza?
Multumesc.
Răspuns la discuția Un sfat va rog !
georgeserban a scris:

Luati legatura cu un inginer cadastrist, pentru a va face masuratorile si a intocmi documentatia necesara.

Adica schita casei? Am o schita a casei sau pot lua una de la un vecin.
Am cumparat impreuna cu sotul meu o garsoniera in bucuresti,sectorul 5, in anul 1997.
Acum ne gandim sa o vindem si am inteles ca trebuiesc facute cadastrul si intabularea mai intai. Ce pasi trebuiesc urmati ?
Multumesc anticipat.B-)
Răspuns la discuția as dori si eu cateva sfaturi :)
Buna seara!
Va scriu in continuare ceea ce am facut astazi si rezolvarea probremei pana in acest punct pe care am facut-o:am mers la un birou notarial si am cerut o consultatie,am spus cum stau lucrurile,am fost sfatuita iar apoi am discutat cu concubinul mamei despre ce mi-a spus doamna notar.A fost de acord,a mers cu mine acolo,a discutat si cu el si l-a intrebat ce isi doreste el,la care a raspuns ca pretentia e sa locuiasca acolo pe tot parcursul vietii si banii cu care sa o cumpere,atat.eu m-am oferit sa trecem in acte si ca ma oblig sa cumpar un cavou,dar el a zis ca nu vrea sa trecem in acte asta,ca nu e nevoie.
D-na notar ne-a sfatuit sa facem antecontract de vanzare cumparare ca e cea mai buna solutie,ceea ce am si facut,in care sa spunem ca eu ii dau o suma de bani,din care azi pretul de cumparare pe care il plateste pe imobil,iar cealalta parte de bani care este o data si jumatate cat costa casa,cand semnam actul de vanzare-cumparare in original,ca dansul isi pastreaza dreptul de uzufruct viager,iar daca ne razgandim eu pierd banii sau dansul imi restituie banii dublu.Tot odata mi-a facut si o procura prin care ma imputerniceste sa fac demersurile pt cumpararea garsonierei la primarie si la notariat pt intabulare si cadastru.
Am fost astazi si la asociatia de locatari si am platit o mica restanta pe care au avut-o si am luat o hartie care v-a trebui sa merg cu ea la primarie,iar de maine voi incepe demersurile.
Am speranta ca am procedat bine,insa astept in continuare sfaturile dvs.daca ar trebui sa mai fac ceva.
Multumesc din nou.
Răspuns la discuția as dori si eu cateva sfaturi :)
:)
Răspuns la discuția as dori si eu cateva sfaturi :)
Mama nu este inca casatorita civil cu acest domn,au aceasta intentie insa se v-a intampla dupa ce vor fi facute aceste acte deci pretentiile fratilor mei nu vor fi fondate.Problema este sa nu vina nepotii acestui domn sa isi ceara drepturile.Si sincer as prefera sa tratez aceste lucruri cu sotul meu,pt. ca oricum tot baiatului nostru ii v-a reveni mai tarziu decat cu nepotii acestui domn.
Atunci credeti ca as putea face contract de vanzare-cumparare?Si aici va rog sa imi spuneti daca este o limita de ani pe care trebuie sa o astep pt. a face actele de v-c ,avand in vedere ca locuinta este de stat acum (ex. ICRAL) dar se numeste altfel pt ca nu este in bucuresti.
Răspuns la discuția as dori si eu cateva sfaturi :)
Am retinut aspectul ca trebuie neaparat facut inainte un act in care sa am martori ca ii dau aceasta suma acestui domn cu care el achita locuinta (sau prin transfer in banca)si el trebuie sa declare ca in schimbul acestei sume imi v-a reveni dreptul asupra locuintei dupa deses.Cred ca se numeste abitatie viagera citind pe forum si alte subiecte.
As mai avea o intrebare,si anume daca acest imobil v-a fi cumparat din fondul locativ de stat (ex.ICRAL),se pot face acte de vanzare cumparare imediat catre alt tert (adica eu) imediat sau exista o lege care interzice asta o perioada de cativa ani de la data achizitiei? Pt.ca, in acest caz trebuie sa ma hotarasc neaparat la forma donatiei,pe cand acum presupun ca e mai indicat sa adopt forma de v-c cu dreptul de a locui acolo pe tot parcursul vietii.
Va multumesc pentru sfaturi inca o data.
Răspuns la discuția as dori si eu cateva sfaturi :)
-daca facem acte de donatie dupa deces ce ar trebui sa spuna acest act?

- la cest act se presupune ca intru in dreptul de proprietate abia dupa decesul proprietarului...are dreptul sotul meu la divort sa ceara partajul asupra garsonierei daca de fapt eu inca nu voi fi proprietar?
Răspuns la discuția as dori si eu cateva sfaturi :)
O mica paranteza pt. problema nr.1 as avea,ai anume:am vreun drept si din partea tatalui care m-a crescut sau partea lui ii v- reveni in intregime fratelui meu fiind copilul lui legal.Mentionez ca eu merg in casa,,parinteasca'' doar cu programare facuta in prealabil pt.vizita.
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția as dori si eu cateva sfaturi :)
Titularul cotractului de inchiriere la stat,este domnul cu care mama mea locuieste,nu mama.Asadar,el este cel care are dreptul sa cumpere aceasta locuinta de la fondul locativ de stat,eu nu pot face asta.Pt. acest lucru am nevoie de sfaturi. Ce fel de acte sa fac intre mine si acest domn,inainte sau dupa cumpararea imobilului.Eu ii voi da banii cu care sa cumpere aceasta garsoniera.