avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate alina201

Activitate alina201



Ionut.ion a scris:

Dar pentru partaj si preluarea creditelor de fiecare in parte o sa aveti nevoie si de acordul bancii/bancilor,, deci... nu ar strica si un drum carte aceasta/acestea.


Practic prima rata e pe numele sotului. A doua rata care urmeaza a fi facuta va fi pe numele meu. Practic nu ar fi problema asta nu? Doamne nu ma pricep deloc… multumesc!
Buna ziua! De comun acord am decis divortul… vrem sa ne intelegem… (avem un copil minor)…dar am o intrebare… avem un apartament luat cu prima casa la care inca mai avem rate de platit. Am luat un al doilea apartament cu avans cash iar lichidarea va fi tot cu o rata la banca. Intrebarea mea este… se poate face act de donatie catre minor pe ambele apartamente? Si fiecare se muta in cate un apartament si isi plateste ratele… in felul acesta cred ca si copilul va fi asigurat pe viitor. Ne gandim mult la copil…Sau exista o alta solutie in afara de cea in care vindem apartamentele si impartim banii? Pentru copil ma refer. Multumesc frumos!
multumesc frumos de informatii....
si asta ce inseamna cum ar trebui sa procedez?
Buna ziua... va rog din suflet sa ma ajutati cu ceva informatii...
Am avut un accident neimplicand victime....Baiatul respectiv cu care m-am lovit nu acordase prioritate la plecarea de pe loc...ceea ce au si constatat cei de la politie... Vinovatul a fost el ... i-au dat o amenda si cred ca i-a fost si permisul suspendat...in urma procesului verbal eu mi-am reparat masina pe asigurarea lui...Intre timp acesta a dat politia in judecata din motivele stiute numai de el...am fost chemata la proces ca martor nu am declarat decat ceea ce s-a intamplat cu adevarat si cam atat s-a intamplat...Pana acum cateva zile cand mi-a venit un fel de somatie de la societatea de asigurare la care acel baiat era asigurat si eu mi-am facut masina....Ca in urma anularii procesului verbal in baza caruia eu am incasat de la ei o anumita suma de mi-am facut masina...urmare a acestui fapt eu trebuie sa restitui despagubirea primita...
Ceea ce nu inteleg eu este ca politia a constatat vinovatul...adik acel baiat... acest baiat judecandu-se cu politia pana la urma a avut de castigat anularea procesului verbal....dar asigurarea aceasta nu are legatura...de ce mi-a venit acum aceasta somatie si nu inteleg unde e vina mea....
Va rog sa ma ajutati cu niste informatii... multumesc anticipat...