avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! De comun acord am decis divortul… vrem sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! De comun acord am decis divortul… vrem sa ne intelegem… ...

Buna ziua! De comun acord am decis divortul… vrem sa ne intelegem… (avem un copil minor)…dar am o intrebare… avem un apartament luat cu prima casa la care inca mai avem rate de platit. Am luat un al doilea apartament cu avans cash iar lichidarea va fi tot cu o rata la banca. Intrebarea mea este… se poate face act de donatie catre minor pe ambele apartamente? Si fiecare se muta in cate un apartament si isi plateste ratele… in felul acesta cred ca si copilul va fi asigurat pe viitor. Ne gandim mult la copil…Sau exista o alta solutie in afara de cea in care vindem apartamentele si impartim banii? Pentru copil ma refer. Multumesc frumos!
Faceti partaj, impartiti cele 2 apartamente asa dupa cum considerati echitabil apoi, cand va veni vremea, acestea vor ramane copilului. Sau oricum, i le veti transmite dupa ce va deveni major.
Dar pentru partaj si preluarea creditelor de fiecare in parte o sa aveti nevoie si de acordul bancii/bancilor,, deci... nu ar strica si un drum carte aceasta/acestea.


Ionut.ion a scris:

Dar pentru partaj si preluarea creditelor de fiecare in parte o sa aveti nevoie si de acordul bancii/bancilor,, deci... nu ar strica si un drum carte aceasta/acestea.


Practic prima rata e pe numele sotului. A doua rata care urmeaza a fi facuta va fi pe numele meu. Practic nu ar fi problema asta nu? Doamne nu ma pricep deloc… multumesc!
Nu e o problema dar va trebui sa anuntati bancile si va vor spune cum sa procedati in raporturile cu ele.
Dar nu sunteti giranta sotului si el o sa fie girant la creditul dvs., nu?

Daca nu sunteti girant atunci nu o sa aveti mari probleme cu banca... pentru ca, in general, bancile solicita un alt girant in locul actualului pentru a-si da acordul de a prelua un credit.

alina201 a scris:



Ionut.ion a scris:

Dar pentru partaj si preluarea creditelor de fiecare in parte o sa aveti nevoie si de acordul bancii/bancilor,, deci... nu ar strica si un drum carte aceasta/acestea.


Practic prima rata e pe numele sotului. A doua rata care urmeaza a fi facuta va fi pe numele meu. Practic nu ar fi problema asta nu? Doamne nu ma pricep deloc… multumesc!

Alte discuții în legătură

Cum se imparte la partaj un apartament la care mai trebuiesc platite rate inca 24 de ani j0lly j0lly Buna ziua In urma unui divort, ar fi de impartit o garsoniera la care au mai ramas de plata rate la banca inca 24 de ani (din 30 initial). Pana acum, suma ... (vezi toată discuția)
Avem un copil de 10 ani și vrem sa divorțăm amiabil ... Brighi53 Brighi53 Buna ziua! Avem un copil de 10. ani și vrem sa divorțăm amiabil la notar, dar eu as vrea sa facem și partajul tot amiabil având de împărțit o casa și ... (vezi toată discuția)
Divort/partaj lllucci lllucci Buna ziua!As vrea sa cer un sfat pentru sora mea.E in situatia de a divorta de sotul ei,cu care nu se mai intelege.Au un apartament achizitionat in rate(pe 20 ... (vezi toată discuția)