avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate quite_boyy

Activitate quite_boyy

Răspuns la discuția cum recuperez banii ?
asta scrie in hotarare: Ori, cum din probele administrate in cauza rezulta faptul ca reclamantul nu a fost despagubit pentru prejudiciul suferit, instanta,considerand actiunea acestuia intemeiata,o va admite si va obliga paratul,in bazadispozitiilor legale mentionate,la plata sumei de 2627,13 lei RON reprezantand contravaloarea achitata pentru achizitionarea imobilului,actualizata conform indicelui de inflatie la data efectuarii platii. In ceea ce priveste plata cheltuielilor de judecata in baza art 274 Cpc.desi reclamantul este indreptatit la plata acestora, avand in vedere ca nu a facut dovada efectuarii unor astfel de cheltuieli,nedepunand la dosa nici o chitanta in acest sens va fii respinsa ca neintemeiata. PENTRU ACESTE MOTIVE,IN NUMELE LEGII HOTARESTE :Respinge exceptia lipsei calitatii procesuale pasive a paratului Ministerul Finantelor Publice,ca neintemeiata. Admite actiunea formulata si precizata de reclamantul { adica eu} in contradictoriu cu paratul MINISTERUL ECONOMIEI SI FINANTELOR. Obliga paratul sa plateasca reclamntului suma de 2.627,13 lei reprezentand c/val achitata pentru achizitionarea imobilului-apartament ,actuaalizata conform indicelui de inflatie la data efectuarii platii .Respinge cererea referitoare la plata cheltuielilor de judecata,ca neintemeiata. cu drept de recurs in 15 zile de la comunicare pronuntata in sedinta publica de la 14 sept 2007.multumesc mult .
Poate ma ajuta cineva ma indruma si ma lumineaza si pe mine,am uncontract de v-c pe legea 112,si am o hotarare in care trebuie sa ma duc sa imi ridic banii actualizati, ca ,contractul de v-c este anulat...stie cineva???se va da repede?trebuie sa fac proces,unde?catre cine???sau stau linistit in casa mea???ca acte mai mult ca sigur propietarul nu are,acte ,au trecut 3 ani si nu ma instintat nimeni,nu ma deranjeaza nimeni:))fac rau daca depun cerere sa imi iau banii la valoarea pietei dupa noua lege a caselor?propietarul nu are decat o hotarare in care mi-a anulat actul de c-v in rest nu are nimic altfel cum sa imi imaginez ca nu ma cauta si nu ma cautat niciodata.mersi anticipat,sau dupa noua lege nu mai are cum sa intre in posesie si va fii el despagubit????MULTUMESC
Răspuns la discuția legea 1 2009
corect...stau,dar vreau sa stiu mai exact care este situatia mea juridica! vreau sa imi pun si eu geamuri termopane, ca astea nu mai sunt geamuri,am inebunit de frig iarna trecuta.....si vreau sa stiu ce fac??iau banii si plec sau raman si imi fac curatenie in casa?mersi mult
Răspuns la discuția legea 1 2009
corect...logic,dar cel care a anulat contractul,are numai anularea de contract pe motiv ca am fost de rea credinta si am cumparat apartamentul dupa ce el depusese cererea de revendicare.!nu are punere in posesie,nu a venit niciodata la usa mea,nu am fost niciodata notificat,nu sunt grevat in cartea funciara,si de cand a fost ultimul proces au trecut 3 ani,oare nu al intereseaza apartamentul care valoreaza un munte de bani?????sau eu cred ca nu are ACTE,ca daca avea eu zic ca nu mai avea somn:)).....mersi mult
dupa noua lege a caselor 1/2009 daca am un apartament care l-am achitat integral,am cadastru,intabulare,nu sunt grevat de sarcini la cartea funciara,platesc impozitul anual..ce trebuie sa fac sa intru in legaliatate sau sa am o forma legala?sau automat cu noua lege pot instraina apartamentul??mai trebuie sa fac vrun demers ca am fost in proces cu un asa zis propietar???multumesc anticipat
Discuție legea 1 2009
As avea si u o intrebare legata de noua legea acaselor nationalizate:am un contract de vanzare-cumparare anulat in instanta ca am cumparat apartamentul cu rea credinta,dar actul acesta este singurul act pe care al are propietarul,mentionez ca imi platesc impozitul anual, nu sunt grevat de sarcini la cartea funciara, am cadastru, intabulare,apartamentul achitat integral ,presupun daca propietarul nu a venit si nu ma contactat niciodata nu are acte,ca altfel nu vad dc nu ar venii sa revendice intrun mod sau altul casa....iar ce ma intereseaza in mod expres este faptul ca nici dupa noua lege nu stiu care este situatia mea clara,raman in casa pe care am cumparat-o???mentionez ca aici locuiesc de 40 ani k parintii mei.multumesc din suflet celor care imi pot da un sfat sau o sugestie.multumesc anticipat